Kloubní výživa: Vše, co o ní potřebujete vědět

Pokud si chcete užívat bezproblémového a komfortního pohybu i v pokročilém věku, měli byste do své životosprávy zařadit kloubní výživu pro sportovce. Právě ona totiž může být to, co vás ochrání před tím, aby byl pro vás každý krok jako chůze po nožích. Kdy ji ale začít brát? A je nějaký rozdíl mezi kloubní výživou pro lidi a tou, kterou berou zvířata?

Abychom si zachovali věčné mládí, zdraví a krásu, nezdráháme se užívat vitamín C, přípravky na podporu koncentrace a soustředění a výtažky z bylin, které zlepšují imunitu a zbavují naše tělo volných radikálů, které jsou vedlejšími produkty oxidačního stresu. Na co ale trochu zapomínáme je kloubní výživa, která je důležitá pro zdravé klouby a chrupavky.

I když její absenci dlouho nevnímáme, tělo nám její opomíjení připomene v té nejhorší a nejnepříjemnější podobě. Nebo se snad těšíte na to, až se budete šourat po chodníku s hůlkou v ruce a každý krok, který budou muset vaše ztuhlé klouby udělat, vás bude stát neskutečné úsilí?

Pokud ne, povíme vám, jak si ji máte vybrat a podle čeho poznáte tu kvalitní.

kloubní výživa na koleno

Jaké látky by měla kloubní výživa obsahovat?

Značek kloubních výživ je v lékárnách i na internetu nepřeberné množství. Takže místo toho, abychom o koupi trochu přemýšleli, vezmeme tu, která nám padne do oka a vůbec neřešíme, jaké je její složení. Vždyť, každá z nich přece dělá to samé. Nebo ne?

Pravda je ovšem taková, že rozdílů v kvalitě existuje dost. Zatímco některé druhy výživy obsahují čistý kolagen, jiné ho doplňují o vitamín C, který zlepšuje jeho vstřebávání a účinnost. A některé značky vám toho nabídnou dokonce ještě víc. Aby se zvýšila pravděpodobnost toho, že si vyberete správně, zkuste porozumět účinkům často používaných látek. A následně se snažte jich co nejvíc najít na etiketě každého výrobku. 

Co která látka umí?

 • MSM – Methylsulfonylmethan, organická sloučenina síry, umí zmírnit bolest kloubů, zlepšuje regeneraci a pomáhá proti zánětům
 • Kolagen – Látka, která se přirozeně nachází v lidském těle, ale s postupem věku ubývá (najdeme ji v kůži i v kloubech)
 • Glukosamin – Používá se při léčení potíží s kostmi a klouby, potlačuje záněty
 • Chondroitin – Chondroitin je jedním z hlavních stavebních kamenů chrupavek, dokáže předcházet jejich poškození, zlepšuje bolest kloubů v kolenou
 • Kyselina hyaluronová – Látka, která je přirozenou součástí kůže, očí a pojivové tkáně, urychluje hojení ran, zmírňuje bolest kloubů a dělá hezčí pleť
 • Boswellie – Má protizánětlivé účinky a zmírňuje bolesti způsobené artritidou

Kdy ji začít brát?

Na to, kdy začít brát kloubní výživu neexistuje žádná přesná odpověď. Vše závisí na tom, kolik je vám let, jak jste aktivní a v neposlední řadě i na zdravotní anamnéze vaší rodiny.

Kdybychom ale měli vycházet z poznatků, které nám dává k dispozici moderní medicína a věda, s užíváním kloubní výživy bychom měli začít kolem 25. roku života. Právě tento věk je považován za milník, po kterém začíná docházet k poklesu tvorby kolagenu a kyseliny hyaluronové

výživa na klouby

Tato skutečnost je zodpovědná nejen za to, že máme mnohem méně plné tváře a mnohem více vrásek, ale i za to, že se pomalu zhoršuje stav našich chrupavek. A jak víme, ty jsou důležité pro plynulý a bezbolestný pohyb. Proto bychom neměli čekat až do pokročilého věku a měli bychom tyto látky tělu dodávat trochu s předstihem.

Kloubní výživu si kupte i v případě, že:

 • Pravidelně a intenzivně sportujete (nemusí jít jen o vrcholové sporty a posilovnu, ale i o rekreační míčové hry)
 • Máte fyzicky náročnou profesi
 • Čas od času pociťujete bolest kloubů a ztuhlost
 • Máte v rodině někoho, kdo trpěl onemocněním chrupavek a kloubů
 • Se u vás bolest kloubů projevila naplno a hledáte způsob, jak ji zmírnit

Nejúčinnější přípravky na klouby

Nebyl by to řádný průvodce kloubní výživou, kdyby v něm chyběl přehled nejkvalitnějších přípravků na klouby, které jsou u nás k dostání. 

prášky na klouby

Kdybychom měli vypíchnout ty, které vám nabízejí kombinaci několika účinných látek, pak se podívejte na náš žebříček 10 nejúčinnějších přípravků na klouby:

Je vhodná výživa pro psy a koně pro lidi?

V posledních několika letech se u nás rozšířilo užívání kloubní výživy pro psy a koně u lidí. Nejen kvůli její ceně a množství, ale také kvůli složení, které se nám zdá být prakticky totožné, jako je tomu v případě přípravků pro lidi. Někteří tuto formu volí i proto, že věří v její vyšší kvalitu. (V kloubní výživě pro zvířata obvykle nebývají aromata, barviva a další pomocné látky.)

Většina lidí si pak přednostně vybírá přípravky pro koně, jejichž velikost je alespoň přibližně srovnatelná s tou naší. (Přeci jen, pes potřebuje mnohem menší dávku.) 

Málokdo si ale uvědomuje, že:

 • Kloubní výživa pro zvířata se často jinak užívá a úplně jinak chutná (a málokdy pro člověka dobře)
 • Se musí věnovat extra pozornost správnému dávkování (člověk je menší než kůň, ale větší než průměrný pes)
 • Zvířata mají úplně jiné trávení, takže vám některé pomocné látky mohou způsobit zažívací obtíže, nebo jiné zdravotní indispozice

Z těchto důvodů vám tedy tento krok jednoznačně nedoporučujeme.

Závěr

S užíváním kvalitní kloubní výživy byste měli začít co nejdříve. Na druhou stranu, pokud už je pozdě, její zařazení do vaší životosprávy vám může pomoci se zmírněním bolestí. V takovém případě se ale nejprve poraďte se svým ošetřujícím lékařem, který vám doporučí doplňky stravy, které nebudou v kolizi s vaší aktuální medikací. A pokud možno, vždy si vybírejte kloubní výživu pro lidi.

nejlepší kloubní výživa - porovnání

🏆 Porovnání: TOP 10 kloubních preparátů

 • účinnost jednotlivých přípravků ve vztahu ke kloubům, kostem a chrupavkám
 • jaká kloubní výživa je vhodné pro sportovce, seniory a těžké pracující
 • zkušenosti a spokojenost s užíváním u ostatních lidí
 • porovnání cen za denní dávku

naposledy aktualizováno 05/2024