Bolest kloubů: Znáte nejčastější příčiny?

V mládí si to odmítáme připustit, ale s postupným procesem stárnutí můžeme očekávat bolest svalů a kloubů, která nás bude provázet prakticky až do konce života. První problémy přitom začínají velmi nenápadně. S jakými bolestmi kloubů se můžeme setkat a jaké jsou jejich příčiny si povíme v tomto článku.

Prakticky každý starší člověk, se kterým se ve svém životě potkáte by vám potvrdil, že se v mládí cítil neohrožený a silný. Jak mu ale začaly přibývat nové svíčky na dortu, začal se potýkat se ztuhlými končetinami a s bolestí v kyčlích.

Někdy se to ale stane dokonce i vám. Ačkoliv vás normálně nic netrápí, po zápasu ve fotbale vás začne bolet koleno a po podařeném tenisovém turnaji to odnese váš loket. Bolest všech kloubů je tedy jedním ze znaků, že se s vaším tělem něco děje a že je potřeba mu začít věnovat náležitou pozornost. Může jít totiž o jednorázové přetažení, ale i o závažnější zdravotní problém, který vám brzy nedá spát.

Jak tento vývoj událostí ale správně odhadnout? Na to vám odpovíme v následujících několika odstavcích.

Příčiny bolesti kloubů

Únavu a bolesti svalů a kloubů zažije alespoň jednou v životě asi každý z nás. Stačí, abychom se namáhali víc než obvykle, nebo si svým neopatrným chováním způsobili úraz. Někdy nás ale bolí klouby i během chřipky, která dá pořádně zabrat celému imunitnímu systému.

Občas jsou ale příčiny trochu vážnější. Může se za nimi skrývat osteoporóza, dna, infekce nebo třeba rakovina. Samozřejmě nesmíme zapomenout ani na artritidu, která je poměrně častá u lidí ve starším věku. (Tu dále rozdělujeme na osteoartrózu a na revmatoidní artritidu.) 

Aby se tyto vážnější příčiny vašich obtíží daly spolehlivě vyloučit, je nejlepší, když při déletrvajících příznacích navštívíte svého praktického lékaře. 

Co pomáhá na bolavé klouby

Většina z nás má tendenci zkoušet samoléčbu. Proto můžete zaběhnout do lékárny (nebo do ní někoho poslat) a koupit mast na bolest kloubů, která potlačí bolest a pomůže jim s hojením.

Pokud ale vaše potíže přetrvávají a ještě ke všemu vás začne trápit bolest kloubů v noci, lékař vám může udělat odběr nahromaděné tekutiny. Kromě toho, že se vám tím uleví ji může podrobit dalšímu (laboratornímu) zkoumání. Pokud se ukáže, že za vaše problémy může dna, nebo jiná chronická choroba, předepíše vám léky a doporučí vám změnu životosprávy. V závažnějších případech vám může doporučit i operaci, nebo výměnu celého kloubu.

Také můžete vyzkoušet:

bolest kyčelního kloubu

Bolest kyčelního kloubu

Přistihli jste se, že vás při pohybu bolí jedna, nebo dokonce obě kyčle? V takovém případě hovoříme o bolesti kyčelních kloubů. Její příčiny bývají různé. Někdy za ni může příliš intenzivní cvičení, které přetíží šlachy, nebo špatný pohyb, který negativně ovlivní usazení kloubu v jeho jamce. S postupujícím věkem pak za tento druh bolesti může nejčastěji artritida, zlomenina krčku nebo bursitida. (Dojde k ní tak, že se zanítí tekutina v burse.)

V mnoha případech bolest kyčelního kloubu sama odezní. Rozhodně ne ale v případě, že si nemůžete stoupnout, kloub vám začne otékat nebo je oblast okolo něj přecitlivělá, horká a zarudlá. Jakmile se dostanete k lékaři, měl by se vás zeptat, jak dlouho tyto potíže máte a zda je v některý čas během dne pociťujete jako výrazně horší. Pokud to bude nezbytné, může vám vzít i vzorek krve a moči a poslat vás na rentgen, či na méně invazivní ultrazvuk

bolest kloubů na ruce

Bolest kloubů na ruce

Dalším problémem, se kterým se můžeme v běžném životě setkat, je bolest kloubů na ruce. Může postihovat kloubky prstů, zápěstí, loket nebo rameno. (O něm ale níže.) Nejběžněji je způsobená úrazy (vykloubení, zlomenina, podvrtnutí…), ale i poraněním rotátorové manžety či revmatoidní artritidou, která způsobuje citlivost, otoky a ztuhlost. 

První otázky vašeho lékaře budou směřovat na vaši rodinnou anamnézu a na možná zranění při sportu. Dále může prozkoumat pohyby vaší ruky a odebrat vzorky ke krevnímu rozboru. Velmi pravděpodobně vás čeká i rentgen, který mu umožní vidět reálný stav vašich kloubů a kostí.

Bolest ramenního kloubu

S bolestí kloubů na ruce souvisí i bolest ramenního kloubu. Jelikož jde o velmi pohyblivé a zároveň hodně namáhané místo na těle, může celkem snadno dojít k jeho zranění. Také ho ale může trápit poraněná chrupavka, vykloubení, artritida a zlomenina. Bolestí ramen se také projevují úplně jiné zdravotní stavy, jako je třeba infarkt

Stejně, jako u bolestí jiných kloubů se vás lékař zeptá na vaši rodinnou historii. Také se může zajímat o vaše zaměstnání a o sportovní aktivity, kterým se věnujete ve volnu. Nejlepší představu o vašem zdravotním stavu ale získá až ve chvíli, kdy provede rentgen.

Bolest čelistního kloubu

Pokud je něco mimořádně nepříjemné, tak je to určitě bolest čelistního kloubu. Ta nám může znepříjemnit jak hovor s našimi blízkými, tak veškerou konzumaci potravy. Patrně nejvážnějším stavem je vykloubená sanice. Častěji ale může jít o maskovanou bolest zubů, nebo o rozsáhlou bolest hlavy.

V případě, že máte podezření na vykloubenou sanici, neprodleně vyhledejte lékaře!

příčiny bolesti kloubů

Bolest kolene

Nohy používáme každý den, takže není divu, že nás čas od času začnou trápit kolena. (Zvlášť, pokud k tomu ještě trpíme obezitou, nebo se věnujeme nějakému náročnému sportu.) Existuje ale i něco jako chronická bolest kolenou, která je způsobená osteoartrózou, dnou, poškozenou kolenní chrupavkou nebo nějakou formou dislokace. (K ní může dojít při fotbale, bruslení nebo při nějakém náhlém extrémním pohybu nohou do stran.) 

Aby se vyloučila infekční příčina vaší bolesti, lékař vám pravděpodobně odebere vzorek krve. Případně vytáhne tekutinu jehlou. Nakonec ale stejně skončíte (jako v mnoha jiných předešlých případech) na rentgenu, který má nejlepší schopnost ukázat, co se děje uvnitř.

Závěr

Nejlepší, co můžete pro své klouby udělat je to, že je budete trochu více šetřit. (Ale zase ne úplně.) Také dávejte pozor na to, abyste si nezpůsobili úraz při sportu, nebo během jiných fyzicky náročnějších aktivit, kterým se oddáváte během dne. 

Sportovci a starší lidé by také měli zvážit užívání kvalitní kloubní výživy, která ochrání jejich klouby a chrupavky před úbytkem kolagenu, který je udržuje v kondici.

nejlepší kloubní výživa - porovnání

🏆 Porovnání: TOP 10 kloubních preparátů

  • účinnost jednotlivých přípravků ve vztahu ke kloubům, kostem a chrupavkám
  • jaká kloubní výživa je vhodné pro sportovce, seniory a těžké pracující
  • zkušenosti a spokojenost s užíváním u ostatních lidí
  • porovnání cen za denní dávku

naposledy aktualizováno 07/2024