Ortéza na koleno: Kdy má smysl ji nosit

Pokud vás bolí klouby na nohou, není vyloučené, že vám lékař poradí nošení sportovní ortézy na koleno. Vzhledem k jejímu univerzálnímu použití se hodí mít ji při ruce jak při řešení krátkodobých zdravotních problémů, tak během léčby chronického onemocnění, či úrazu. Dnešní článek je pak věnován těm, kteří by si ji chtěli koupit, ale nevědí, na co vše by měli brát při jejím pořizování zřetel.

Během sportu, nebo plnění každodenních povinností se může stát, že uděláme neopatrný pohyb, který vyústí v krátkodobou bolest kolene. (V horším případě ve vážnější úraz.) Možná se ale už nějakou dobu připravujete na výměnu kolenního kloubu a zvažujete, jak ho během hojení a rehabilitace ochráníte před celkem reálně hrozícím zraněním.

Pro tyto modelové situace se určitě hodí mít doma ortézu, která obepne koleno a nedovolí mu, aby udělalo nějaký nepředvídatelný a potenciálně škodlivý pohyb. 

Je ale nošení kolenní ortézy pro každého? A je zde něco, co byste o ní měli vědět?

kdy nosit ortézu na koleno

Kdy nosit ortézu na koleno

Zatímco jedna skupina lidí nošení ortézy na koleno podporuje, jiní mají k jejímu užívání výhrady. Zastánci prvního názoru vyzdvihují její schopnost fixovat koleno na místě. Díky tomu jejímu nositeli nehrozí nepřirozený pohyb kolena do stran, který by ho mohl poškodit. Na druhou stranu, koleno je obklopené svaly. Když je nepoužíváme, dojde k jejich oslabení a jejich funkce se v důsledku toho dost znatelně zhorší.

Co se týče vhodnosti, ortézu mohou nosit lidé, kteří:

  • Prodělali úraz
  • Nadměrně zatěžují klouby během sportu
  • Mají problém s častými úrazy (a tímto způsobem jim chtějí předcházet)

Po operaci kolene

Nošení ortézy se lidem samo nabízí i po operaci kolene. Nemůže jim ale tento krok spíše uškodit? (Rána se nemusí kvůli horšímu prokrvení tak rychle hojit, případně se může kvůli pocení snadno zanítit.)

Pravda je taková, že i přes pár negativ je nošení kolenní ortézy po totální endoprotéze žádané. 

Je to dáno tím, že:

  • Koleno je v neutrální pozici
  • Nedochází k jeho nadměrnému přetěžování
  • Se tak dá celkem dobře předcházet úrazům (nemusíte se tak bát, že se nový kloub otočí náhle do strany a podobně)

Rozhodně se tedy hodí mít ji přibalenou v tašce, nebo nachystanou pro použití doma. V závislosti na tom, jaký je váš životní styl, nebo na procesu hojení pak můžete využít více druhů. (Provedení a způsob fixace může dělat některé z nich vhodnější pro sport, nebo další aktivity, kterým se věnujete během dne.)

Druhy ortéz

druhy ortéz na koleno

Asi nejběžnějším typem je ortéza na koleno na suchý zip. Ta funguje tak, že si ji nasadíte na koleno a její velikost a upevnění zajistíte několika pásky na suchý zip. (V závislosti na výztuži může být buď pružná, nebo hodně fixační.) Její výhodou je to, že se dokáže poměrně snadno přizpůsobit velikosti vašeho kolene. Nevýhodou je pak to, že suchý zip časem poškodí látku, která kvůli tomu nevypadá tak pěkně, jako na začátku. Kvůli tomu může ortéza na noze i trochu hůř držet. (Rychlost opotřebení jde většinou ruku v ruce s četností jejího nasazování.)

V posledních několika letech se vyrojily i ortézy na koleno s magnety. O nich se říká, že svou silou blahodárně působí na správnou funkci buněk. Také mají zlepšovat prokrvení a snižovat bolesti, které provázejí chronická onemocnění pohybového ústrojí. (Je ale otázka, zda na tyto věci věříte.) Tento typ ortézy není vhodný pro lidi, kteří mají potíže se srdcem a oběhovým systémem. Také se smiřte s tím, že se kvůli ní mohou vyskytnout potíže při používání některých přístrojů. (Telefon, kreditní karta, počítač….)

Prevence zranění

Ať už jste po operaci, nebo máte špatná kolena, ortéza vám je pomůže udržet ve správné (a zároveň stabilizované) poloze. Už to samo o sobě napomáhá ke snížení úrazovosti. Na druhou stranu, pokud je to alespoň trochu možné, provádějte cviky nohou i bez ní. Třeba doma, kde můžete cíleně kontrolovat pohyb. V opačném případě hrozí, že svaly okolo vašich kolen zleniví a jakákoliv aktivita bez fixátoru pro vás bude zvýšeným rizikem. 

Závěr

Ortéza kolene má v naší společnosti rozhodně své místo. Na druhou stranu, ani ona nedovede předejít všem problémům. Nejlépe proto uděláte, když se o jejím nošení nejprve pobavíte se

Napsat komentář