Revmatoidní artritida je autoimunitní nemoc, která postihuje klouby. Ty jsou kvůli ní náchylnější k bolesti a k dalšímu poškození, které znemožňuje jejich funkčnost. Víte, jaké jsou její projevy a jak přesně se léčí? Pokud ne, odpověď na tyto otázky dostanete v našem dnešním článku.
Pokud bychom měli sestavit žebříček nemocí, kterými nejčastěji trpíme v pozdějším věku, na předních příčkách by se kromě rakoviny a cukrovky objevila i revmatoidní artritida. Ta v těle člověka způsobuje záněty, které napadají pohybový aparát. Především pak chrupavky a klouby, které jsou naprosto klíčové pro normální pohyb.
Nemusí se ale soustředit jen na ně. Nemoc nepohrdne ani očima, srdcem nebo jiným důležitým orgánem, který nutně potřebujeme k životu.
Jelikož jde o opravdu zákeřnou a nevypočitatelnou chorobu, podíváme se na to, jak ji na sobě poznáte a jakými způsoby se léčí.
Příznaky revmatoidní artritidy
Projevy revmatoidní artritidy postupují od méně nápadných až k těm vážnějším. Zároveň závisí i na tom, kolik času měla nemoc ke svému rozvoji.
Mezi symptomy této nemoci patří:
- Bolesti
- Otoky
- Ztuhlost
- Deformace
Vzhledem k tomu, že choroba postihuje i jiné tělesné orgány, může se projevit i na jejich zhoršené funkčnosti. (Například ve formě nedostatečnosti plic, zhoršeného zraku nebo problémů se srdcem.)
Její zákeřnost navíc spočívá v tom, že vás klouby a tělo nemusí bolet pořád. Celkem běžně se u pacientů střídá období klidu se záchvaty bolesti. Při jakémkoliv podezření proto pro jistotu absolvujte důkladnou lékařskou prohlídku. (V úvahu může přicházet i dna, která se u pohybového aparátu projevuje podobně. Jen s tím rozdílem, že se v kloubech hromadí kyselina močová.)
Léčba
Na revmatoidní artritidu zatím neexistuje žádný lék. Většinou se tedy přistupuje k předepsání léků na bolest. Pacientům se také doporučuje pravidelné cvičení a změna životního stylu. Někteří dokonce bojují proti revmatoidní artritidě stravou.
Dieta při revmatoidní artritidě zahrnuje zvýšenou konzumaci:
- Ryb
- Česneku
- Brokolice
- Zázvoru
- Špenátu
- Ořechů
A dalších zdravých potravin, které zlepšují regeneraci, potlačují záněty a ozdravují tělo. Pacienti by se naopak měli vyhnout alkoholu, fast foodu a dalším nezdravým a vysoce zpracovaným jídlům. (Polotovary, salámy, sladké a slané pochutiny…) V pozdějších fázích nemoci může postiženému pomoci i totální endoprotéza. (Chirurgická výměna zničených kloubů.)
Účinný lék?
Medicína s vědou jdou neustále kupředu. Proto se pacientům začíná čím dál častěji předepisovat biologická léčba revmatoidní artritidy. (Nemusí být ale nabídnuta každému a ne vždy je opravdu účinná.)
Od klasických léků ji odlišuje její složení, které funguje na bázi přírodních proteinů. I když to neznamená, že dokáže nemoc vyléčit, umí dost významně snížit její progresi. Její výhodou je také to, že mnohem méně zatěžuje tělo vedlejšími účinky.
I když jsme s touto metodou ještě někde na půl cesty, zdá se, že by v budoucnu mohla představovat přijatelné řešení, díky kterému se podaří tuto nemoc zvládnout. Na to si ale ještě nějaký ten pátek nejspíš počkáme.
Závěr
Revmatoidní artritida je neléčitelná nemoc, kterou způsobuje autoimunitní porucha. V současné době na ni nejvíc platí medikace proti zánětům a bolesti, dieta a změna životního stylu. V dohledné době se však snad dočkáme nových poznatků z oblasti biologické léčby, která dává budoucím (ale i stávajícím) pacientům naději na kvalitnější život.