Jak na bolavé klouby na rukou?

Prsty hrají v našich životech nezastupitelnou roli. Používáme je při psaní, ale i během kterékoliv práce. Proto nás může bolest kloubů na prstech ruky snadno vyřadit z provozu. Bolesti malých kloubů na rukou se přitom v životě nevyhne čas od času nikdo z nás. Proto se podíváme na to, co ji způsobuje jakým způsobem jí lze předcházet.

Představte si, že se jednoho dne probudíte s bolestí kloubů prstů na rukou. Co byste dělali? Zachovali byste si chladnou hlavu, nebo byste v tom samém okamžiku začali propadat panice? 

I když se vám to možná jeví jako sci-fi, jde o situaci, která je důvěrně známá všem lidem s revmatoidní artritidou. Potrápit vás tak ale může i nadměrná zátěž prstů (třeba při vykonávání kancelářských pozic), či úraz.

Jak to udělat, aby pro vás každý pohyb prstu nebyl mučením si povíme v následujících několika odstavcích.

bolest kloubů na rukou

Bolest kloubů na rukou

Bolest kloubů na rukou je velmi nepříjemná věc, které se snaží většina z nás vyhnout. Někdy ale i přes veškerou snahu naše úsilí o zdravý životní styl selhává a dostaví se nemoc. Ta může oslabit nejen naši schopnost bránit se bakteriím a virům z okolního světa, ale i naše pohybové ústrojí, které se začne chovat jako špatně namazaný a ke všemu notně zrezivělý stroj.

Přitom, při troše fantazie bychom mohli naše klouby přirovnat k pístům. Aby dobře a bezbolestně fungovaly, jsou chráněné chrupavkou a během pohybu dochází k jejich samovolnému promazávání, díky čemuž nezůstanou ztuhle trčet na místě.

Jenže, ani tenhle důmyslný mechanismus si vinou ubíhajících let neumí poradit se vším, co si na něj naše společnost nachystá. Stačí, abyste dělali manuální práci, nebo celý den zadávali data do počítače a toto přetížení následně povede k tomu, že se u vás projeví “ta divná bolest kloubů u palce na ruce”. 

Příčiny bolavých kloubů na rukou

Za bolestí kloubů v prstech na ruce se nemusí skrývat nic vážného. Taky to ale může být tikající bomba, která poukazuje na mnohem závažnější problém.

Za tento typ bolesti může nejčastěji:

  • Zlomenina
  • Podvrtnutí kloubu
  • Dislokace
  • Revmatoidní artritida (ale i další její typy)
  • Infekce
  • Rakovina, která metastázuje do kostí

Asi nejsnáze lze odhalit podvrtnutí, nebo zlomeninu. Většinou tomu totiž předchází nějaká akce, jako je vyvrácení prstu do strany, nebo úder do prstu o nějaký tvrdý předmět. S podvrtnutím prstu poměrně úzce souvisí i dislokace, během které se kloub dostane do jemu nepřirozené polohy.

Pokud si však nejste vědomi, že by se vám něco podobného stalo, je určitě lepší, když se objednáte na prohlídku k lékaři.

Prevence

Samozřejmě, při dnešním způsobu života je velmi složité mít ruce s prsty po celý den v klidu. I tak se ale můžeme pokusit o to, aby dopady našeho současného životního stylu na ně byly co možná nejmenší.

Toho lze docílit tak, že:

  • Nebudete přetěžovat klouby (například celodenním klikáním na myš, nebo ovládáním mobilního telefonu prstem)
  • Se budete snažit pravidelně protahovat ruce (existuje nespočet cviků, které uvolňují ruce a klouby během manuální práce)
  • Budete střídat pohyby
  • Se budete snažit předcházet úrazům

Nelze vyloučit, že i přes dodržování těchto zásad k bolesti kloubů na ruce přeci jenom dojde. Ať už je příčina jakákoliv a lékař vyloučí, že by mohlo jít o následek nějaké nemoci (rakovina, cukrovka, revmatoidní artritida), je na místě si pořídit kvalitní kloubní výživu

jak na bolavé klouby

Při kancelářské práci vám může pomoci i koupě dobré židle (ta ovlivňuje váš posed a zatížení rukou), gelovou podložku pod zápěstí, nebo lepší klávesnici.

Může za to praskání kloubů?

Hodně lidí dává bolest rukou za vinu praskání kloubů. Je možné, že by tato aktivita mohla být její příčinou?

Názory na ni se v populaci různí. Zatímco jedni při ní odvracejí zrak a zakrývají si své citlivé uši, křupající mají obvykle z těchto reakcí spíš zábavu. A protože to není jenom tak, na tuto problematiku se zkusili zaměřit i vědci.

Ti postupem času dospěli k závěru, že za tento zvuk zodpovídá prostor mezi klouby, ve kterém se nachází tekutina, která je udržuje v chodu. (Jak už bylo řečeno, během pohybu dochází k jejich promazávání.) Celkem dlouho se mělo dokonce za to, že tento zlozvyk otevírá dveře artritidě v pozdějším věku. Tuto souvislost se však nepovedlo potvrdit, takže můžete být v klidu. (Na druhou stranu, nic se nemá přehánět.)

Závěr

Nejčastějším spouštěčem bolesti kloubů na prstech je buď jejich přetěžování, infekce nebo jiná nemoc, která vyžaduje zásah lékaře. Proto se na něj při prvních podezřelých obtížích neváhejte obrátit.

Napsat komentář