Jak na vymknutý kotník?

Ačkoliv nás naši rodiče naučili chodit, někdy jsme nešikovní a způsobíme si úraz. Nemusí jít hned o zlomeninu, nebo o otřes mozku. Pěkně potrápit nás dovede i vymknutý kotník. Jelikož jde o velmi nepříjemný stav, řekneme vám o něm vše, co byste o něm měli vědět.

Těžko říct, jak se to stalo. Možná jste se učili jezdit na ledních, nebo kolečkových bruslích. Taky jste ale možná celou noc tancovali a noha se vám dostala do nepřirozeného úhlu. A než jste se nadáli, měli jste vymknutý kotník, který bolel jako čert.

V první moment jste byli možná v šoku, protože jste pocítili bolest a nebylo vám jasné, jak moc je situace vážná. 

Jelikož jde o poměrně častý jev, o kterém ale panuje jen relativně nízká informovanost, v tomto článku se o něm dozvíte všechno, co vám ho pomůže zvládnout.

příčiny vymknutého kotníku

Nejčastější příčiny vymknutého kotníku

Vymknutý kotník je označení pro úraz, během kterého dojde k poranění vazů, které spojují nohu s chodidlem. Zpravidla se to stává ve chvíli, kdy se váš kotník dostane do nepřirozené pozice, za kterou sahá pohyblivost končetiny. Vzhledem k tomu, že v první moment nelze odhadnout rozsah škod, vždy byste měli neprodleně kontaktovat svého lékaře, který si vaši nohu prohlédne.

Faktory, které mohou mít na vznik vymknutého kotníku vliv jsou: 

  • Sportovní aktivita
  • Chůze po nerovném a nestabilním povrchu
  • Nevhodná obuv

Jak se projevuje?

Jakmile dojde ke zranění, začnete pociťovat širokou paletu příznaků, které vás nenechají na pochybách o tom, že se stalo něco vážného. Podle toho, co vám poví lékař během prohlídky pak zjistíte, jaký stupeň úrazu se vám podařilo přihodit.

Mezi obvyklé projevy vymknutého kotníku patří:

  • Otok
  • Citlivost
  • Modřiny
  • Bolest
  • Neschopnost se postavit na postiženou nohu
  • Ztuhlost

1. stupeň

Při úrazu 1. stupně máte natažené vazy a funkce nohy je mírně zhoršená. V podstatě se ale jedná o nejlehčí formu zranění.

2. stupeň

V případě zranění 2. stupně jsou vazy v kotníku mírně natržené. Ale stále drží pohromadě. Budete se ale hojit trochu déle, protože funkce kotníku byla citelně narušená.

3. stupeň

Posledním stupněm je ten 3., během kterého došlo k úplnému přetržení vazů. Jde o nejtěžší stav.

léčba vymknutého kotníku

Léčba

Ve chvíli, kdy se vám tato nepříjemnost přihodí, myslete na první pomoc, kterou je absence zátěže poraněné nohy. (Klidně někoho poproste, zda by vás nemohl podepřít a dopravit vás na bezpečné místo.) V ideálním případě byste se měli posadit s nohou nahoru. To zamezí vzniku nadměrného otoku. Abyste trochu zmírnili bolest, je přípustné užít lék typu ibuprofen

Když přijdete k lékaři, ten zjistí rozsah poškození kotníku a navrhne vám jeho chlazení ledem. Důležitý je i klid na lůžku a fixace zraněné oblasti. (Což bude vyžadovat obstarání bandáže.) Nic nepokazíte ani tím, že se budete snažit mít poškozený kotník co nejvíce nahoře. (Zkuste ho podložit polštáři, nebo peřinou a dekou.) Díky tomu se minimalizuje otékání. Jakmile se stav kotníku zlepší, poraďte se s lékařem, kdy můžete začít s jeho protahováním. Případně s ním konzultujte i masáže. V případě opravdu devastačního poškození kotníku však počítejte s tím, že se jeho zahojení neobejde bez operace.

Zvědavcům pak musíme na konec článku vzkázat, že na vymknutý kotník babské rady neexistují. Proto zbytečně nehazardujte. Mohlo by se vám to vymstít.

Napsat komentář