Zánět kyčelního kloubu: Příznaky, příčiny a léčba

Aby nám pohyb přinášel radost, měl by být plynulý a prostý jakékoliv bolesti. Jenže, jak tělo stárne, začnou se hlásit o slovo zdravotní problémy, které nám ho znepříjemňují, nebo velmi ztěžují. Jedním z nich je zánět kyčelního kloubu. Víte, jak vzniká a co na něj zabírá?

Kyčel je kloub, který slouží k napojení nohou k horní polovině těla. Nebýt kyčlí, nemohli bychom chodit, běhat, ani dávat nohy přes sebe. (Ačkoliv jsou k tomu potřeba i prsty u nohou a kolena, bez kvalitního upevnění nohou by to prostě nešlo.) 

Většina z nás funkčnost kyčlí nijak zásadně neřeší. Až do těhotenství, kdy dochází k širokému spektru fyzických změn, které čítají odlišnou váhu a její rozdílné rozložení a rozšíření pánve, či do stáří. Jak víme, senioři mají s postupujícím věkem horší koordinaci pohybu, což vede k nenadálým pádům a zlomeninám kyčelního krčku. Hodně trampot ale dovede způsobit i artróza kyčelního kloubu, nebo obyčejný zánět.

Pokud se s ním potýkáte i vy osobně a chtěli byste vědět, co ho způsobuje a jak se léčí, budeme rádi, když se začtete do následujících několika odstavců.

příznaky zánětů klobů

Příznaky zánětu kloubů

Problémy s klouby se většinou přihlásí o slovo zhoršenou pohyblivostí, nebo bolestí. A ani u zánětu kyčelního kloubu to není o moc jiné. Nejsou to ale jediné dva symptomy, kterými se řídit.

Zánět kloubu se může projevovat i:

  • Otokem
  • Vyšší teplotou postiženého místa
  • Zarudnutím kůže

Bolest se většinou zhoršuje během pohybu, nebo v určitém postoji/posedu, během kterého dochází ke zvýšené námaze kyčelního kloubu. Výjimečný není ani pocit tlaku.

Nejčastější příčiny

K zánětu kloubu většinou dojde v důsledku toho, že se zanítí tíhový váček, kterému se jinak říká bursa. (Kvůli tomu se zánětu kloubů obecně říká bursitida.) Jak ale může dojít k zánětu kyčelního kloubu?

Na vině může být:

  • Dlouhé ležení na kyčlích
  • Úraz
  • Nevhodný způsob sezení, nebo stání
  • Onemocnění kloubů, jako je například revmatoidní artritida

Také ale může jít o souhru několika faktorů. K zánětu kyčelního kloubu může přispět zánět kůže, nebo krvácení do kloubu. Důvod infekce ale dovede odborně posoudit jen lékař.

příčiny zánětu kloubů

Léčba zánětu kyčelního kloubu

V první řadě je důležité dostavit se k lékaři, který provede sérii vyšetření, která potvrdí diagnózu. Může jít například o odběr tekutiny z kloubu, ze které se udělá rozbor, o ultrazvuk nebo o rentgen.

Na základě výsledků vám doktor doporučí, abyste dodržovali klid na lůžku, na kloub přikládali studené obklady a užívali jste léky proti bolesti. V případě přítomnosti bakteriální infekce není vyloučeno nasazení antibiotik a kortikosteroidů.

léčba zánětu kyčelního kloubu

Existuje prevence?

Jelikož z výše popsaných řádků vyplývá, že zánět kyčelního kloubu může postihnout téměř každého, je určitě dobré znát způsoby jeho prevence.

Odborníci obecně doporučují:

  • Udržovat si zdravou tělesnou váhu
  • Chránit kyčle před nadměrným zatížením (například i v důsledku špatného pohybu)
  • Fyzickou aktivitu, která posílí svaly okolo kyčelních kloubů
  • Rozehřívání před sportem
  • Dobrý postoj a posed
  • Přestat s jakoukoliv aktivitou, která vám způsobuje bolest

Poslední bod je trochu ošemetný. Zvlášť u pacientů, kteří trpí artrózou. U ní je totiž v důsledku chybějící chrupavky bolest a ztuhlost kloubů při pohybu častá. V takovém případě vám lékař doporučí pohyb i přesto, že se při něm pacient necítí příliš komfortně. Především proto, že chybějící fyzická aktivita může stav pacienta citelně zhoršovat.

Závěr

Zánět kyčelního kloubu je naštěstí léčitelný. I přesto bychom se měli o sebe starat tak, aby k němu v ideálním případě vůbec nedošlo. Pokud chcete začít s cvičením, které povede k redukci váhy a které bude zároveň šetrné k vašemu pohybovému ústrojí, začněte procházkami, které vaše klouby ohrozí nejméně a zároveň budou mít pozitivní vliv na jejich každodenní zátěž.

Napsat komentář