Jak vzniká oštěpařský loket?

Pokud rádi sportujete, už jste určitě někdy slyšeli o tenisovém lokti. Který ale nemusí (trochu paradoxně) vůbec souviset s tím, že hrajete tenis. Druhým termínem, který s tím prvním úzce souvisí je oštěpařský loket. Je mezi nimi nějaký rozdíl? A dá se nějak léčit?

Nedílnou součástí života každého člověka je pohyb. Někdo ho vykonává v rámci svého fyzicky náročného povolání, během kterého pracuje u pásu, zvedá těžká břemena nebo manipuluje s nemohoucími lidmi. Spousta lidí si ale ráda zahraje tenis, squash nebo jiný týmový sport, který utužuje kolektivního ducha a prohlubuje přátelství.

Vedlejším produktem takto stráveného času mohou být různá zranění. Ta mohou být způsobená neopatrností, ale i dlouhodobým přetížením jednoho konkrétního místa.

V čem přesně spočívá problém jménem oštěpařský loket?

proč vzniká oštěpařský loket

Proč se nazývá oštěpařský?

Z letních olympijských her máme zjištěné, že oštěpaři hází oštěpem do dálky. Ideálně co nejdál to jenom jde. Což je obrovský nápor na ruku a loket. Ve své podstatě jde o jev, který je příbuzný tenisovému lokti. Jen s tím rozdílem, že degenerativní procesy postihují trochu jinou část paže. (Konkrétně úpon flexorů ruky na ulnární epikondyl.) Problém s oštěpařským loktem mohou mít kvůli podobnému zatížení paže i vášniví golfisté.

Jak vzniká?

Problém nastává, když se šlachy a vazy, které se napojují na kosti, zanítí. Nejčastěji si tohoto problému všimnete ve chvíli, kdy chcete udělat naučený pohyb. Dokonce se hovoří o tom, že vliv na vznik oštěpařského lokte může mít artróza. Jak víme, ta vzniká tak, že dojde ke ztenčování a nakonec k úplné ztrátě chrupavky, která je nedílnou součástí každého zdravě fungujícího kloubu.

Příznaky a léčba

Mezi hlavní příznaky oštěpařského lokte patří:

  • Bolest kloubu na lokti
  • Citlivost
  • Špatná pohyblivost kloubu
  • Otékání
  • Blokace kloubu při snaze vykonat nějaký konkrétní pohyb
  • Vrzání a skřípání kloubu

Všechny tyto příznaky jsou dobrým důvodem pro návštěvu lékaře. Ten si postiženou oblast prohlédne a patrně se vás i zeptá na to, zda máte nějakou pravidelnou jednostrannou zátěž. Aby bylo jasné, co se děje uvnitř kloubu, může vám doporučit ultrasonografii, která se řadí k velmi šetrným zobrazovacím technikám.

příznaky a léčba oštěpařského loktu

Když se diagnóza oštěpařského lokte potvrdí, doktor vám doporučí, abyste se začali mnohem více šetřit. Nesnížení aktuální zátěže by mohlo vyústit v další poškození, nebo problémy s pohybem. Dále se běžně předepisují léky proti zánětům a bolesti. V opravdu krajních případech připadá v úvahu operace.

Pomůže cvičení

Ať už máte jen oštěpařský loket, nebo je v kloubu přítomná i artróza, je nutné, aby kloub zůstal v pohybu. Ten je důležitý kvůli tomu, že se kloubní pouzdro promaže kloubní tekutinou.

Nejde ale o klasické cvičení, ale o rehabilitační cviky. Nejlepší je lehké protahování, které příliš nezatíží úpony a kloub. Je pravděpodobné, že úplně na začátku budete chodit na rehabilitaci, během které se naučíte co a jak. Následně budete podobné, nebo stejné cviky dělat i osamotě doma.

cvičení na oštěpařský loket

Závěr

Pohyb je pro život naprosto nezbytný. Je ale potřeba znát své limity, za které není radno pokoušet se dostat. Také se pokuste omezit nadměrnou zátěž jedné konkrétní části těla. Tím, že se pro tuto praktiku rozhodnete včas si můžete tento problém dokonce i ušetřit. 

Pokud už je pozdě, nedá se nic dělat. Pouze lehce cvičit, respektovat signály svého těla a užívat kvalitní kloubní výživu, která dodá chrupavce odpovídající živiny.

Napsat komentář