Jak na bolest kolene v noci?

Bolest kolenou v noci může být jednorázová záležitost, ale i dlouhodobý problém. V takovém případě dochází k neustálému probouzení a tento nedostatek odpočinku se pak promítne i na našich pracovních, či studijních výkonech. Proto je dobré znát její příčinu i způsoby, jak se jí urychleně zbavit.

Bolest kolen v noci, ale i kdykoliv jindy během dne je jasným signálem těla, že s ním není něco v pořádku. Pokud k ní dojde jednou za čas, kdy jí předchází nějaký náročnější sportovní, nebo pracovní výkon, lze se uchlácholit tím, že prostě jenom stárnete. Pokud vám však nedá spát několikrát do týdne, měli byste svůj problém začít urychleně řešit. Mohlo by se totiž lehko stát, že dochází k fatálnímu narušení kloubů

To může (v lepším případě) vyústit v totální endoprotézu, nebo-li v chirurgickou výměnu kloubů. Na ni ale nedosáhne každý, takže v tom horším se s ní můžete trápit po zbytek svého života.

Pojďte se proto podívat, co bolest kolena v noci značí a co s ní máte dělat.

jak na bolest kolene v noci

Příčiny bolesti kolene v noci

Za bolestmi kolenou, které vás budí z vašeho zaslouženého spánku, může být artróza. Ve své podstatě jde o chronické onemocnění kloubů, které ovlivňuje zdraví a normální fungování chrupavek. Tento stav se pak projevuje bolestí, ztuhlostí kolen a otoky. Zároveň jde o jednu z nejčastějších příčin tohoto typu bolesti.

Také ale může jít o přetažení vazů, nebo o dislokaci čéšky, ke které obvykle dochází v důsledku špatného pohybu kolene do stran. (Celkem běžně se objevuje například u sportovců, nebo u lidí, kteří zvedají těžká břemena.)

Léčba

Pokud se jedná o artritidu kolene, ta se nedá nijak léčit. Maximálně se dají zmírnit její projevy tím, že vám lékař předepíše léky na bolest a na potlačení zánětů. Také vám doporučí zdravější životní styl, pravidelný pohyb a redukci váhy. V případě, že máte nesnesitelné bolesti, na které nezabírá žádná léčba a zároveň jste v relativně dobrém zdravotním stavu, jde o indikaci k výměně kolenního kloubu.

V případě, že jde o dislokaci čéšky, nebo o problémy s vazy, měli byste zhubnout, přiměřeně se hýbat, dbát na zdravou a pestrou stravu a v neposlední řadě nosit ortézu na koleno. Opět platí, že se tyto problémy dají řešit operativní cestou.

vitamíny na bolest kolene

Prevence

No jo, co ale dělat, když už se s koleny léčíte, děláte vše, co vám doporučil lékař, ale stejně se týden co týden budíte?

V tom případě vyzkoušejte:

  • Podložení kolen polštářem
  • Podložení nohou něčím jiným (třeba srolovanou dekou)
  • Teplé, nebo studené zábaly před spaním
  • Lehké protahování a cvičení
  • Změnu teploty v místnosti (pokud nemáte klimatizaci, zkuste častěji větrat a používat dobré závěsy)
  • Změnu matrace
  • Zlepšení kvality spánku špunty do uší, nebo spací maskou
  • Popíjení meduňkového čaje (má zklidňující schopnosti)
  • Jíst nejpozději 2-3 hodiny před spaním

Jak můžete vidět, část těchto rad se zaměřuje na kvalitnější spánek. Je totiž docela dobře možné, že vás z něj nebudí kolena, ale světlo, špatná teplota v místnosti, nebo nějaký nepříjemný hluk. (Někdy jím může být i partnerovo chrápání.) Když už jste pak vzhůru, je pro vás jednodušší si začít více uvědomovat svůj zdravotní problém.

Kloubní výživa

Jednou z dalších věcí, kterou pro sebe můžete udělat je to, že si po konzultaci s lékařem opatříte vhodnou kloubní výživu. Tu nemusí brát jen staří lidé a sportovci, ale i mladí dospělí okolo 25. roku života, kterým začíná pozvolna ubývat kolagen. Také by o ní měli přemýšlet lidé v produktivním věku, kteří mají fyzicky náročnou práci.

kloubní výživa

Kvalitní kloubní výživa by měla obsahovat nejen kolagen, ale i další prospěšné látky, které mohou mít pozitivní dopad na vaši vitalitu a zdraví.

Mezi ně patří:

Co se týče kolagenu, ten by měl být kombinován s vitamínem C. Ten má vliv na jeho lepší vstřebávání a účinnost.

Závěr

Bolest kloubů je nejčastěji způsobená artrózou, ale nelze vyloučit ani její další příčiny, mezi které můžeme řadit bolest kolenních vazů, nebo dislokaci a jiná poranění čéšky. Ačkoliv vám lékař může od těchto potíží ulevit předepsáním medikace a zdravějšího životního stylu, tento postup se nemusí vždy setkat s úspěchem. Proto se můžete stát kandidátem na výměnu kolena. V případě dlouhotrvajících bolestí kolen během noci pak vyzkoušejte cíleně zkvalitnit váš spánek, který může být příčinou toho, že si své problémy více uvědomujete.

Napsat komentář