Kurkuma proti bolesti kloubů

O kurkumě většinou mluvíme v souvislosti s vařením. Jedná se totiž o jednu z ingrediencí exotického kari. Věděli jste ale, že s trochou fantazie ji lze použít i na klouby? Pokud chcete vědět víc, určitě pokračujte ve čtení.

Pokud jste někdy jedli kari a obdivovali jste jeho zajímavou vůni a krásně zlaté zbarvení, pak vězte, že mu ho propůjčila kurkuma. Není proto nijak překvapivé, že jakmile jste získali přísně střežené tajemství od talentovaného kuchaře, zaběhli jste do obchodu a buď si ji koupili zvlášť v sáčku, nebo v orientální směsi koření, jehož je přirozenou součástí.

Kurkuma ale není jen hezká na pohled a dobrá na chuť. Ve východních kulturách platí i za významné léčivo. Jelikož jde o opravdu silný kult, byla jen otázka času než se ho chytne západní medicína a začne ji nabízet jako alternativu ke klasické léčbě. (Případně jako nedílnou součást oficiálních léčiv.) 

Jak spolu ale souvisí kurkuma a klouby?

kurkuma na klouby

Co je kurkuma?

Kurkuma je kořen, který není na první pohled nepodobný zázvoru. Když však rozkrojíte jeho karamelově hnědou slupku, místo jemně žluté dužiny na vás vykoukne jeho jasně žlutá, nebo bohatě oranžová barva. Vzhledem k tomu, že se jedná o aromatickou rostlinu, mele se na velmi jemný prášek, který se pak používá jako koření

Jelikož ale pochází ze vzdáleného východu, pro který je typické užívání přírodních léčiv, její schopnosti začala zkoumat indická Ayurveda, která popsala poměrně bohaté spektrum jejích účinků. Za ně kurkuma vděčí látce zvané kurkumin, která se na těchto procesech nemalou měrou podílí.

Zmírní bolest kloubů?

Tomuto kořenu se připisuje spousta zajímavých účinků. Jak ale působí kurkuma na klouby?

Primárně byste měli vědět, že kurkuma dokáže:

  • Zmírnit záněty
  • Zbavit tělo nežádoucích látek (jako jsou třeba volné radikály)
  • Zlepšit fungování mozku
  • Snížit riziko srdečních chorob
  • Ochránit vaše kognitivní funkce
  • Příznivě ovlivňovat pacienty s depresí

Z toho na první pohled vyplývá, že kurkuma dokáže při dlouhodobém užívání výrazně zlepšovat jak vaši vitalitu, tak psychické zdraví. Jak z toho ale může těžit pohybový aparát?

Vzhledem k tomu, že kurkuma potlačuje infekce a má vliv i na odstraňování škodlivin, může pozitivně ovlivnit stavy způsobené revmatoidní artritidou, pro kterou jsou typické záněty v kloubech. Je tedy možné říct, že kurkuma proti bolesti kloubů v nějakém smyslu funguje.

zdroje kurkumy

Kde kurkumu najdete?

Pokud vás užívání kurkumy láká, zamyslete se nad tím, jakým způsobem ji chcete užívat.

Můžete ji přijímat ve formě:

  • Koření
  • Čaje
  • Potravinových doplňků (nejčastěji jde o kurkumin)

Před začátkem experimentování s alternativní medicínou však zamiřte ke svému ošetřujícímu lékaři. Zvlášť, pokud máte po operaci, nebo na své obtíže berete nějaké léky. I když se to na první pohled nezdá, bylinná lékárna dovede být stejně účinná, jako léky, které jsou vyrobené lidmi. A poslední co chcete je, že se budou účinky léků a kurkumy navzájem rušit. 

Závěr

Kurkuma je opravdu zajímavé koření, které si dozajista zaslouží naši plnou pozornost. S jeho užíváním byste to ale rozhodně neměli přehánět. A to i v případě, že vás k tomu vede dobrý úmysl.

Napsat komentář