Bolest čelistního kloubu: Příznaky, příčiny a léčba

Když se hovoří o bolesti kloubů, většina lidí si vybaví kolena, ramena a kyčle. Klouby se ale nacházejí i na jiných místech, například v lidské čelisti. Nebýt čelistního kloubu, nemohli bychom otevírat pusu, jíst ani mluvit. Co když vás ale začne trápit bolest čelistního kloubu?

Lidská lebka se skládá z několika částí. Když otevřete pusu, jistě si všimnete, že máte horní a dolní čelist. Tyto dvě části jsou k sobě napojené klouby. Existenci čelistních kloubů mnoho lidí v průběhu normálního života skoro neregistruje. Málokdy totiž klouby, které čelisti obsluhují, způsobují nějaké potíže.

Když na ně ale dojde, je to opravdu velice nepříjemné. Obvykle nemůžete pořádně otevřít pusu, mluvit či jíst. Jde tedy o situaci, která se významně propíše do kvality vašeho každodenního života.

Co bolest čelistního kloubu způsobuje? A dá se tento problém nějak léčit?

Příznaky bolesti čelisti

Příznaky bolesti čelistního kloubu jsou poměrně výrazné. Kromě bolesti a ztuhlosti můžete cítit, že kloub není na správném místě. Také se zhorší vaše schopnost mluvit a přijímat potravu.

bolest čelisti příznaky

Jak bolí čelistní kloub?

Typ bolesti hodně závisí na tom, co tento problém způsobilo. Někoho může bolet čelistní kloub při mluvení a při jídle. Dalšího člověka může bolet čelistní kloub permanentně.

Jelikož si s bolavým čelistním kloubem málokdy poradíte svépomocí, doporučujeme vám navštívit vašeho ošetřujícího lékaře, který se na vás podívá, určí pravou příčinu bolesti a nasadí vám vhodný způsob léčby.

Jaké jsou příčiny bolesti?

Příčiny bolesti čelistního kloubu jsou také velice pestré.

Čelistní kloub může bolet kvůli:

  • Poškození svalů, které ho obklopují
  • Poškození čelistního kloubu
  • Bolesti hlavy
  • Bolesti zubů
  • Problémům s dutinami
  • Infarktu (ano, opravdu)
  • Neuralgii trojklanného nervu

Jak vidíte, někdy vás nemusí bolet samotný kloub, ale může jít takzvaně o přenesenou bolest. (Příklad: Něco vás bolí, ale příznaky pociťujete někde jinde.) Z toho důvodu je možné, že budete muset oběhnout několik odborníků, než se vám podaří přijít na to, co bolest čelistního kloubu vyvolalo. (Neurolog, zubař, kardiolog…)

Na bolest čelistního kloubu mají naprosto pochopitelně vliv i úrazy hlavy a obličeje.

bolest čelistního kloubu léčba příčiny

Jak se léčí čelistní kloub?

Pokud vám lékaři řeknou, že nejde o žádný vážný zdravotní stav, který by vyžadoval okamžitou intervenci (jako je třeba infarkt), můžete vyzkoušet několik domácích úlevových prostředků.

Patří mezi ně:

  • Teplý, nebo studený obklad
  • Lék na bolest
  • Jemná masáž čelisti

Aby se bolest v budoucnosti nevracela, můžete vyzkoušet několik způsobů prevence. Obecně se doporučuje snížit stresovou zátěž, která nás často nutí k zatínání čelistních svalů. Ulevit by vám mohla jóga s meditací. Někdo si zase chválí psaní deníku.

Také není vhodné konzumovat potraviny, které vyžadují hodně intenzivní žvýkání. Určitě nedoporučujeme žvýkat žvýkačky, jíst jablka (vyžaduje to široké rozevření úst) a sušeného masa. Také zvažte, že snížíte svůj denní příjem kofeinu.

Pokud je situace vážná, lékař vám může píchnout injekci s botoxem (ten se používá při léčbě některých zdravotních problémů, jako jsou například silné tiky v obličeji). Používají se i přípravky, které uvolňují svaly. V nejhorším případě vám doporučí operaci čelistního kloubu. To se ale nestává moc často, takže není nutné propadat panice.

Postarejte se o klouby celého těla a vyzkoušejte dlouhodobé užívání kvalitní kloubní výživy.

Napsat komentář