Poškozený meniskus v koleni: Příznaky, léčba a operace

Vnitřní meniskus může dělat sportovcům pořádné vrásky na čele. V průběhu aktivního pohybu se totiž může celkem snadno poškodit. Jak ale poznat, že máte problém, se kterým byste měli jít k lékaři?

Kolena jsou pro normální pohyb velmi důležitá. Kdybychom nemohli ohýbat nohy, nemohli bychom běhat, zvedat těžká břemena nebo třeba tancovat. Problém je v tom, že pokud se noha dostane do nepřirozené pozice, může to odskákat meniskus.

To se může stát například při bruslení, kdy vám ujede noha. Někdy se to stává i při tanci, nebo při hraní fotbalu. (V takovém případě ale může být na vině další hráč, který vám způsobí svým zákrokem zranění.)

Co všechno se může menisku stát? A jak se jeho poškození léčí?

Co je to meniskus?

Meniskus je termín z anatomie, který označuje vazivovou chrupavku uvnitř kolenního kloubu. V koleni není meniskus jen jeden, ale dva. (Vnitřní meniskus a vnější meniskus.) Z těchto dvou menisků je větší ten, který je ve vnitřní části kolene.

Menisky mají velmi důležitou úlohu. V tomto kloubu se setkávají kosti, které do sebe příliš dobře nezapadají. Menisky tedy svým způsobem pomáhají tomu, aby všechno dobře sedělo a mohlo to v praxi i přes existující rozdíly správně fungovat.

Mezi další funkce menisku patří:

co je to meniskus v koleni poranění příznaky

Poranění menisku a nejčastější příznaky

Možná budete překvapení, ale poranění menisku je nejčastějším úrazem kolen. Nejběžněji zranění vzniká tak, že v kloubu dojde ke špatné rotaci. Nehledě na to, jaké zranění menisku máte, se vše projevuje obdobně.

Že je něco špatně obvykle napoví:

  • Otékání kolene
  • Ztuhlost kolene
  • Problém s natažením nohy
  • Zamrznutí kolenního kloubu
  • Omezená pohyblivost kloubu
  • Bolest

Určitě vám nedoporučujeme problémový meniskus takzvaně rozchodit. Nejen, že to nejde, ale také byste si ho mohli ještě více poškodit.

Prasklý meniskus

Pokud dojde k velkému zranění menisku, s největší pravděpodobností půjde o jeho prasknutí. Lékaři dnes umí meniskus buď zcela nahradit, nebo opravit jeho poškozenou část. Je ale potřeba počítat s tím, že půjde o operativní řešení, které navíc v budoucnu zvyšuje riziko kloubního onemocnění.

Podrážděný meniskus

Podrážděný meniskus neexistuje, takže vám tento termín nedoporučujeme používat. Čistě teoreticky vás ale může bolet koleno kvůli plochým nohám. V takovém případě vám doporučíme zajít k ortopedovi, který vás vyšetří a předepíše vám ortopedické vložky na míru. Pak vás může přestat vaše koleno tak bolet.

Natržený meniskus

Ne vždy se meniskus poškodí celý. V takovém případě ho lékaři umí sešít dohromady. Opět jde ale o chirurgický zákrok.

natržený podrážděný prasklý meniskus léčba

Léčba

V drtivé většině případů se problémy s meniskem neobejdou bez operace. Nemusí jít o velký zákrok, protože lékaři mohou operovat kolena i artroskopicky. (Což umožňuje co nejmenší poškození nezasažené tkáně.)

Domácí léčba menisku není většinou možná. Všechny v praxi využitelné prostředky se dají brát jenom jako doplněk konzervativní léčby.

Můžete zkusit:

  • Klidový režim
  • Přikládání obkladů
  • Zvednout bolavou nohu (třeba si pod ní dáte několik polštářů)

Lékař vám také s největší pravděpodobností doporučí rehabilitace.

Operace menisku v koleni

Operace menisku v koleni je nutná, pokud je poškození příliš velké. Lékař o operaci rozhoduje na základě mnoha faktorů. Posoudí váš věk, rozsah poškození kolene, jestli vás současný stav výrazně omezuje v průběhu vašeho běžného života a také to, jestli trpíte nějakými dalšími specifickými problémy, které zasahují do normálního fungování kolen.

Co se týče rekonvalescence, je naprosto pochopitelné, že po operaci budete muset zůstat nějakou dobu v klidu. V závislosti na závažnosti zranění a typu zákroku se doba uzdravení pohybuje od 6 týdnů do 6 měsíců. V určitém bodě vám lékař doporučí chodit na rehabilitace, které vám pomohou se znovu rozhýbat. Také počítejte s tím, že budete užívat léky proti bolesti. Minimálně na začátku, kdy budou pooperační zranění ještě čerstvá.

Co byste si z tohoto článku měli vzít? Například to, že je potřeba se před každým sportováním rozhýbat. Také byste neměli překračovat schopnosti vašeho těla a měli byste předcházet sportovním úrazům. V neposlední řadě byste také neměli zapomínat na dlouhodobé užívání kvalitní kloubní výživy.

Napsat komentář