Chrupavka v koleni: Poškození, obnova a výživa

Lidské tělo v sobě ukrývá řadu velkých, ale i menších kloubů. Jejich úkolem je udržet organismus v pohybu. Jenže, jak stárneme, můžeme si způsobit úrazy. Mnohdy navíc dochází i k různým deformitám. A úplně vyloučit nelze ani vliv nemocí. Dnes se proto podíváme na to, jak udržet zdravou chrupavku v koleni.

Kolena jsou nadměrně zatěžovanou částí lidského těla. Používáme je totiž prakticky bez přestávky, každý den. Jsou nezbytné pro chůzi, pro běh, sezení i stání. Neobejdeme se bez nich ani v noci. Zvlášť, pokud si chceme pohodlně lehnout, nebo se potřebujeme ve spánku otočit.

Není proto divu, že s narůstajícími léty může dojít k poškození chrupavek. To může vyústit v bolesti při chůzi, ale i při jakémkoliv jiném typu pohybu. 

Dá se těmto problémům nějak zabránit?

Poškození chrupavky kolene

Úlohou kolenní chrupavky je absorbovat nárazy a minimalizovat tření. Díky tomu je pohyb bezbolestný a plynulý. Jak už ale bylo řečeno, chrupavka se může vlivem různých událostí poškodit. 

Chrupavka se může poškodit kvůli:

  • Přímému nárazu (sport, autonehoda, pád…)
  • Nadměrnému stresu a zátěži (sport, obezita…)
  • Nedostatku pohybu

Úplně vynechat nemůžeme ani nemoci kloubů, v průběhu kterých dochází ke ztenčování chrupavek a k různým deformacím. Jmenovat bychom mohli například revmatoidní artritidu, nebo artrózu.

poškození chrupavky v koleni prasklá

Prasklá chrupavka v koleni

Prasklá chrupavka v koleni je jedním z nejčastějších zranění, se kterými se lze v současné době setkat. Ne každé je vážné. Mnohdy ale tento stav vyžaduje operativní řešení. Jelikož ale můžete mít i jiný zdravotní problém, je potřeba, aby se na vaše koleno podíval zkušený doktor. Ten může udělat snímek kolene, nebo do něj zavést malou sondu. 

Obnova chrupavky v koleni

Jednou z prvních věcí, kterou byste měli udělat, je to, že se rozhodnete snížit svou tělesnou váhu. Díky tomu nebude na koleno vyvíjený nadbytečný stres, který by ho mohl ještě více poškodit. 

Další méně invazivní metodou je nošení kolenní ortézy, která ho udrží ve správné poloze. Ve svém vlastním zájmu byste měli také přehodnotit své aktuální sportovní aktivity a jejich intenzitu. Pro další kroky je totiž klíčové, aby nedocházelo k dalšímu poškozování kloubu.

operace a obnova chrupavky v koleni

Operace kolenní chrupavky

Pokud je poškození opravdu velké, na řadu přichází lékaři na operačním sále. Ti toho dnes umí doopravdy hodně. Nejen, že dovedou nahradit kloub. Dá se zajistit i plastika chrupavky kolene. Pokud chcete mít informace o všech dostupných možnostech, požádejte o radu svého ošetřujícího lékaře.

Výživa chrupavky kolene

Posledním bodem, na který byste si měli dávat velmi dobrý pozor, je kvalitní výživa kolene. Samozřejmostí by pro vás měla být čerstvá potrava bohatá na vitamíny a na minerální látky. Ovšem, některé pro klouby důležité složky v normálním jídle nenajdete. Typicky jde například o kolagen. Z toho důvodu byste měli investovat do opravdu kvalitní kloubní výživy.

Tu dobrou poznáte podle toho, že obsahuje:

V některých zdrojích se dokonce uvádí, že chrupavkám může prospět i vitamín D3. Kromě toho, že je dobrý pro imunitní systém má velký podíl na zdraví lidských kostí. Vhodná sportovní aktivita, pravidelná prevence u lékaře a užívání kvalitní kloubní výživy jsou tedy tři nejdůležitější věci (a zároveň naprosté minimum), které byste měli pro své tělo udelat.

Napsat komentář