Co pomáhá na zánět kloubů: Příznaky a léčba

Zánět ramenního kloubu na vás může udeřit prakticky kdykoliv. Tím spíš, pokud máte fyzicky namáhavou práci, nebo pravidelně sportujete. Léky na zánět kloubů ale nemusí dlouhodobě zabírat. Co v takové situaci dělat?

Zánět kloubu u dospělých není vůbec ničím výjimečným. Řekněme si totiž zcela upřímně, že na sebe málo kdy dáváme pozor. Málo odpočíváme a ještě ke všemu přepínáme své síly. Je jedno, jestli kvůli práci, ve které pravidelně zvedáme těžká břemena. Nebo kvůli sportu, kdy chceme všem ukázat, že na to máme. 

Někdy ale za zánětem kloubu stojí bohužel i nemoc. V takovém případě je potřeba se připravit na to, že nejde o jednorázovou záležitost. Ale o stav, se kterým se pacient musí naučit žít. Což není vždycky povzbudivé. Protože dlouhodobé užívání volně dostupných léků proti bolesti může mít v dlouhodobém horizontu negativní dopady.

Dá se ale proti bolesti ze zánětu kloubů bojovat i jinými způsoby?

co pomáhá na zánět kloubů

Co je to zánět kloubů?

Zánět kloubů je stav, který vyvolává přecitlivělost, bolest a otoky. Může vzniknout z mnoha různých příčin. Je pro něj také typické, že zánět může postihnout jen jeden konkrétní kloub. Nebo rovnou celou skupinu. Mezi nejčastější viníky tohoto stavu patří úrazy, či zánětlivá artritida.

Podle toho, co zánět způsobilo může jít buď o reakci poškozené tkáně, nebo našeho vlastního imunitního systému. Zánět navíc může ještě zintenzivnit už tak přítomnou bolest. Chronický zánět navíc může kloub nenávratně poškodit.

Příznaky zánětu kloubů

Jak dlouho bolí zánět kloubů je velmi individuální. Dá se předpokládat, že pokud jste zdraví a zánět byl způsobený úrazem, můžete se těšit z toho, že bolest přejde do několika týdnů. U chronických zánětů může probíhat remise. Ale většinou se stav pacienta příliš nelepší.

Zánět kloubů se projevuje:

  • Problémovým pohybem kloubu
  • Otoky
  • Bolestmi
  • Bolestí okolo kloubu
  • Zarudnutím
  • Zvýšenou teplotou v oblasti kloubu

Všechny tyto příznaky jsou dobrým důvodem pro návštěvu lékaře. Rozhodně bychom vám nedoporučili, abyste se pokoušeli tuto bolest takzvaně rozchodit. 

zánět kyčelního a čelistního kloubu

Zánět kyčelního kloubu

Kyčelní kloub vás může bolet z mnoha různých důvodů. Kromě výše zmíněné artritidy může být na vině i bursitida (zánět tíhových váčků). U starších lidí dochází i ke zlomeninám kyčelního krčku. Vyloučit úplně nelze ani rakovinu, nebo poškození svalů, které drží kloub. Z toho důvodu je vhodné, abyste při jakékoliv zaznamenané bolesti navštívili svého ošetřujícího lékaře, který provede důkladnou diagnostiku a určí pravého původce vašich potíží. 

Zánět čelistního kloubu

Někteří lidé mají problémy i s čelistním kloubem, který napojuje spodní čelist k lebce. K tomu může docházet buď vlivem úrazu, nebo kvůli jeho poškození. 

Problémy ale může v této oblasti (zdánlivě) vyvolat i:

  • Úraz čelisti
  • Bolest zubů
  • Špatný postoj
  • Stres
  • Úporné žvýkání žvýkačky

A podobně. V takovém případě hovoříme buď o vlivu nadměrného namáhání. Či o přenesené bolesti. Která nemusí mít se zánětem nic společného.

Zánět čelistního kloubu se většinou projevuje bolestí čelisti, bolestí ucha, praskáním v uších, bolestmi hlavy, ztuhlostí a otokem čelistních svalů, či zablokováním.

jak vyléčit zánět kloubů

Jak vyléčit zánět kloubů

Léky na zánět kloubů vám předepíše lékař. Pokud je v kloubu bakteriální infekce, může vám naordinovat antibiotika. Často se přistupuje i k předepisování léků na bolest a léků proti zánětům. Zvlášť, pokud jde o chronicky nemocné pacienty. 

Pokud léky nepomáhají, může vás objednat na injekce s kortikosteroidy. Aby byla léčba pacienta co nejvíce komplexní, hodně se užívají i rehabilitace a další druhy pohybových terapií. Důležité pro vás bude i správně prováděné každodenní cvičení

Bylinky na zánět kloubů

Některé bylinky, které se doporučují na zánět kloubů, se užívají vnitřně. Jiné mají nejlepší účinky při vnějším použití. (O nich ale níže.) Mnohdy se používají jako podpůrná terapie konzervativní léčby. 

Vnitřně lze užívat zelený čaj. O kterém se ví, že je silným antioxidantem. Vnitřně můžete brát i zázvor a doplňky stravy, které ho obsahují. V asijských zemích se vnitřně, ale i zvnějšku užívá bylinka se jménem trojkřídlec wilfordův. Předtím, než po něm sáhnete, si ale důkladně přečtěte nežádoucí účinky. U osob, které ho berou, může způsobovat bolest hlavy, změny menstruačního cyklu či dokonce ztrátu vlasů. Pokud se vám to nezdá, mnohem bezpečnější pro vás bude kurkuma, která se ve světě používá i jako koření.

Mast na zánět kloubů

Masti na záněty kloubů často obsahují konopí a extrakty z něj. Jelikož je ale pěstování konopí v naší zemi omezeno legislativou, nepokoušejte si mast vyrábět sami. Místo toho si ji kupte už hotovou z lékárny. Relativně populární jsou i masti s koňským kaštanem (jírovcem), nebo s eukalyptem. Nic nepokazíte ani aplikací gelu z aloe vera.

Pokud to situace umožňuje, při aplikaci lze provádět velmi jemnou masáž. Rozhodně to ale nijak nepřehánějte. Jinak si způsobíte poškození, nebo větší bolest.

Ať už jste sportovec, máte fyzicky náročnou práci nebo se léčíte s onemocněním kloubů, zvažte, zda nepřišel čas pořídit si kvalitní kloubní výživu.

Napsat komentář