Co je to osteoporóza? Příznaky, léčba a prevence

O osteoporóze se říká, že je tichý zloděj kostí. Osteoporóza páteře nemusí být vůbec patrná. Do chvíle, kdy dojde do stádia, kdy vám začne činit vážné problémy. Například zmenšování, nebo bolesti zad. Jelikož jde o vážný zdravotní problém, podíváme se na stupně osteoporózy i na její prevenci.

Jak tělo stárne, lidé se začínají zmenšovat. Je to svým způsobem přirozené, ale tento stav vyžaduje vaši plnou pozornost. Na vině může být osteoporóza, která ubírá kostní hmotu. Ta je následkem toho křehčí a člověk je náchylný ke zlomeninám i při velmi malém traumatu. (Z toho důvodu jsou u starých lidí hodně problematické zlomeniny kyčelního krčku.)

Málokdo ale ví, že řídnutí kostí může ve vzácných případech postihnout i lidi v mladším věku. Buď kvůli genetické zátěži, nebo kvůli dlouhodobě nevhodnému životnímu stylu. Výsledkem může být stav, kdy se ve středním věku praštíte do ruky a bude vám diagnostikována pokročilá zlomenina zápěstí a předloktí.

Jak lze osteoporózu zjistit? A dá se jí nějak předcházet?

Co je to osteoporóza a jaké jsou její příznaky

Osteoporóza je onemocnění, v průběhu kterého má člověk nižší hustotu kostní hmoty. Následkem toho má křehčí kosti, které jsou náchylné ke komplikovaným zlomeninám i při banálních úrazech.

Mezi příznaky osteoporózy patří:

  • Častější a komplikovanější zlomeniny
  • Ustupující dásně
  • Oslabený úchop
  • Slabé a lámavé nehty
  • Ztráta výšky
  • Bolest zad a krční páteře

Platí, že v postupujících stádiích nemoci má osteoporóza závažnější příznaky. Stupeň osteoporózy může určit pouze lékař na základě všech potřebných vyšetření.

osteoporoza příznaky prevence

Příčiny úbytku kostní hmoty

Osteoporóza trápí ve starším věku skoro všechny, nehledě na pohlaví. Kvůli hormonálním změnám se ale o ní častěji hovoří v souvislosti s ženským zdravím. (Riziko osteoporózy se pro ženy zvyšuje po menopauze.)

Mezi další rizikové faktory patří předčasná menopauza, osteoporóza v rodině, kouření, nízká hladina estrogenu u žen a nízká hladina testosteronu u mužů, časté pití alkoholu či nedostatek pohybu.

Vliv na osteoporózu mohou mít i některé nemoci. Například onemocnění ledvin, leukémie, cukrovka, revmatoidní artritida nebo onemocnění štítné žlázy.

Léčba osteoporózy

Nejprve musí proběhnout vyšetření osteoporózy. Nejčastěji se k tomu používá denzitometrie. V jejím průběhu nad vaším tělem přejede rentgen, který přenese do počítače k vyhodnocení stav vašich kostí. Podle toho, jak výsledky vyjdou vám může být stanovena normální kostní hmota, předstupeň osteoporózy nebo osteoporóza.

Následně půjdete s výsledkem k lékaři, který udělá sérii testů (krevní test, test moči…), na jejichž základě půjde zjistit, co mělo na vznik vašeho onemocnění vliv. V případě špatných výsledků vám budou předepsány léky. Na škodu není ani užívání vitamínu D a vitamínu K a zvýšený příjem vápníku. Nelze ale šlápnout vedle ani s dietou bohatou na bílkoviny a užíváním doplňků stravy s kolagenem. Také vám budou doporučené cviky, které jsou vhodné pro váš zdravotní stav. (Například skákání nebo boxování by mohlo být pro člověka s hodně křehkými kostmi spíše škodlivé.)

osteoporóza léčba léky

Prevence osteoporózy

Ne vždy se dá osteoporóze stoprocentně zabránit. Zvlášť ve starším věku, nebo pokud máte chorobu, která zvyšuje riziko vzniku osteoporózy.

Určitě ale neuškodí, pokud uděláte pár změn, které budou zahrnovat:

  • Cvičení (jóga, aerobik, tanec, tenis…)
  • Stabilní příjem vápníku, vitamínu D a vitamínu K
  • Stabilní příjem proteinů a kolagenu
  • Nikotinovou abstinenci
  • Omezení, nebo úplné vynechání perlivých nápojů

A co osteoporóza a bylinky? Bohužel, žádné na ni nefungují. Můžete ale vyzkoušet bylinné masti, které vám mohou ulevit od bolestí zad a krční páteře. Stačí si koupit mast, nebo sportovní bylinný gel v lékárně.

Z dlouhodobého hlediska udělá vašemu pohybovému aparátu radost užívání kvalitní kloubní výživy.

Napsat komentář