MSM: Účinný pomocník pro naše klouby

Jak už bylo řečeno, kvalitní kloubní výživa by měla obsahovat co nejvíce tělu prospěšných látek. Mezi ně patří třeba kurkuma, kolagen nebo v poslední době vychvalované MSM. Víte, jak MSM na klouby funguje a ze kterých zdrojů ho lze čerpat? 

Určitě znáte ze svého okolí někoho, kdo se věnuje intenzivnímu cvičení, nebo má dlouhodobé potíže s bolestmi pohybového ústrojí. Právě tyto skupiny musí hodně dbát na to, aby svému tělu dodaly kvalitní kloubní výživu, která ochrání jejich chrupavky a klouby před nadměrným zatěžováním a negativním vlivem stárnutí.

Byla by ale chyba si myslet, že mezi jediné látky, které nám mohou prospět, patří pouze kolagen. Ačkoliv je jednou z těch nejdůležitějších, neměli bychom zapomínat ani na vitamín C, či MSM. (Věděli jste, že ze stejných důvodů existuje i MSM pro koně?)

Pokud jste o této látce zatím nikdy dříve neslyšeli, povíme vám, kde všude ji najdete a na co přesně působí.

msm na klouby

O MSM

MSM je zkratka pro trochu delší název, kterým je Methylsulfonylmethan. Ačkoliv to zní na první poslech možná trochu hrozivě, jde o látku, která je přirozenou součástí našich těl. (Technicky jde o organickou sloučeninu síry.) 

V posledních několika letech se prodává MSM prášek. Také ho ale najdeme v řadě potravinových doplňků, které mají za cíl ulevit od bolestí kloubů, které jsou způsobené revmatoidní artritidou a artrózou. (Typicky třeba Alavis MSM, který je primárně určen pro koně.) 

Jak pomáhá kloubům?

I když některé účinky MSM ještě nebyly dostatečně prokázané ve vědeckých studiích, nelze mu upřít, že na lidské tělo nějakým způsobem působí.

V současné době se mu připisuje schopnost:

 • Zmírňovat bolest kloubů 
 • Potlačovat záněty
 • Zlepšovat regeneraci
 • Ovlivňovat průběh alergie
 • Pozitivně ovlivňovat imunitní systém
 • Zlepšit stav pokožky

MSM se poměrně často doporučuje i na potíže se ztuhlostí, ale výsledky nejsou v tomto ohledu dostatečně podložené, takže se na ně nelze plně spoléhat. Stejně tak si budeme muset počkat na další odborné upřesnění všech výše uvedených účinků.

Zdroje MSM

zdroje msm

MSM je látka, kterou dokážeme čerpat z přirozených zdrojů. Dokonce je velmi pravděpodobné, že o jeho konzumaci v danou chvíli vůbec nevíte.

MSM se přirozeně nachází v:

 • Kávě
 • Čaji
 • Rajčatech
 • Jablkách
 • Celozrnných výrobcích
 • Zelených listových salátech

Někdy ale tyto potraviny a nápoje nemůžeme z nějakého důvodu jíst, nebo pít. Také je docela pravděpodobné, že jeho dávky budou příliš nízké na to, aby uspokojily naši aktuální potřebu. Takže je určitě dobré pořídit si profesionální kloubní výživu pro sportovce, která obsahuje vyšší koncentrace účinných látek. (Kolagen, vitamín C, MSM, kyselina hyaluronová…)

Aby nedocházelo k nadměrnému opotřebování těla, také se zkuste zamyslet nad svou tělesnou váhou a nad intenzitou cvičení. Více totiž v tomto případě nemusí nutně znamenat i lépe.

Závěr

O prospěšnosti a účinnosti MSM se budou nejspíš ještě nějakou dobu vést plamenné diskuze. Jelikož se ale nejedná o něco, co by bylo pro naše tělo škodlivé, jeho užíváním můžete spíš získat.

Napsat komentář