Co způsobuje otok kolene? Příznaky a co pomůže

Oteklé klouby na prstech mohou znamenat chronické onemocnění pohybového aparátu. Ničím výjimečným není ani voda v koleni nebo otok kolene po úrazu. Všichni se ale shodneme, že jde o nepříjemný jev, kterého se chceme za každou cenu co nejdříve zbavit. Jak na to?

Všichni víme, že otok kolene po úrazu bývá projevem toho, že se mu něco stalo a že potřebuje dostatečné množství času pro svou regeneraci.

Otok po artroskopii kolene je mu v tomto ohledu docela podobný, protože tělo tímto způsobem reaguje na to, že došlo k invazivnímu zákroku, který porušil celistvost tkání.

Jelikož otok může doprovázet bolest, infekce a problém s chůzí, níže se podíváme na to, co se s ním dá podniknout.

Příčiny oteklého kolene

Jednou z možných příčin oteklého kolene může být zánět tíhového váčku, kterému se odborně říká bursitida. Bursa je váček naplněný tekutinou, který se může za některých okolností zanítit. Dále může být na vině artróza kolene, v jejímž průběhu dochází ke ztenčování chrupavek. V neposlední řadě nemůžeme vynechat ani vliv úrazu a infekce. (Nebezpečný je v tomto ohledu například lupus s lymskou boreliózou.)

otok kolene příčiny nemoci

Nemoci, které způsobují otoky kloubů

Jak už jsme to naznačili v malé míře výše, za otokem kloubů může být nějaké dlouhodobé onemocnění, které ale nemusí nutně souviset s pohybovým aparátem. (Viz borelióza, kterou na člověka přenáší infikovaná klíšťata.)

V mnoha případech mají na záněty v těle (a tím pádem i na záněty kloubů) negativní dopad i autoimunitní choroby, v jejichž průběhu tělo negativně působí na své vlastní tkáně, které z nějakého důvodu vyhodnotí jako hrozbu.

Na klouby a jejich stav má negativní vliv i:

  • Dna
  • Revmatoidní artritida
  • Lupénka (která může u některých nemocných taktéž vést k postižení pohybového aparátu)

Jak snížit otok kolene?

Jako první pomoc se vždy nabízí klidový režim, v jehož průběhu si dáte nohy nahoru. (Někdy stačí, když si podložíte koleno polštářem.) Dále se vyhněte jakékoliv pohybové aktivitě a dejte si na koleno studený obklad.

Při problémech s klouby se také hodí dlouhodobé užívání kvalitní kloubní výživy, která obsahuje látky, které podporují normální pohyblivost kloubů a které se spojují s redukcí zánětů.

V případě, že se vaše problémy s klouby ani po aplikaci těchto tipů nezlepší, nejmoudřejším řešením bude návštěva lékaře, který se pokusí přijít na jádro vašeho stavu. I tak ale můžete kloubní výživou doplňovat konzervativní léčbu.

Napsat komentář