Priessnitzův obklad: Jak ho připravit a kdy pomůže?

Když jste byli malí a měli jste nějaký zdravotní problém, rodiče vám s největší pravděpodobností dělali Priessnitzův zábal, jehož cílem bylo vám trochu ulevit. Mnoho uplatnění ale nalezne Priessnitzův zábal i dnes, stačí jen vědět, jak ho dělat správně a kdy se hodí po něm sáhnout. Pokud vás toto téma zajímá, vše důležité vám o něm prozradíme níže.

Vincenz Priessnitz je osobnost, jejíž historie se úzce pojí s lázeňským městem Jeseník, které je kousek od státní hranice s Polskem. Právě na tomto městě se nachází jeho rodný dům s muzeem a dokonce jsou tu i léčebné lázně s populárním balneoparkem, ve kterém si můžete vyzkoušet principy vodoléčby pod širým nebem. (Kdo je dostatečně otužilý, ten si může vyzkoušet vlézt pod velmi studenou venkovní sprchu.)

Jak už naše předchozí řádky napovídají, Vincenz Priessnitz byl jedním z významných propagátorů vodoléčby, kterou doporučoval na široké spektrum problémů.

Co je to Priessnitzův zábal?

Priessnitzův zábal, nebo také Priessnitzův obklad, je prostředek, který by šlo zařadit do lidové medicíny. Pro jeho provedení toho není mnoho potřeba, stačí mít kus látky, vodu a třeba nějaký šátek, kterým obklad zafixujete na místě. Díky tomu jde o metodu, kterou mohou používat i lidé, kteří mají hlouběji do kapsy.

Priessnitzův zábal obsahuje tři kroky:

  • Hypotermickou fázi
  • Izotermickou fázi
  • Hypertermickou fázi

Abychom vám to vysvětlili v praxi, v první fázi dochází ke snížení teploty a ke zúžení cév. Následně se cca 30 až 40 minut vyrovnává teplota ochlazeného místa, v této chvíli se cévy postupně rozšiřují. V poslední fázi teplota místa stoupá a dochází k přehřívání a k dalšímu rozšiřování cév.

co je Priessnitzův zábal

Při jakých problémech pomůže

Priessnitzův obklad využijete při zvládání širokého spektra potíží.

Jmenovat bychom mohli třeba:

Mnoho lidí používá Priessnitzův obklad i při růstových bolestech, které zažívají děti během svého postupného dospívání.

Priessnitzův obklad na klouby

Priessnitzův obklad můžete aplikovat i na koleno, nebo na klouby vašich rukou. Dobré uplatnění má například při revmatických bolestech, které mohou být pro nemocného člověka v mnoha situacích opravdu těžko snesitelné.

Priessnitzův obklad na klouby

Je ale důležité, abyste věděli, jak máte s obkladem správně zacházet. Jedině tak můžete z jeho použití vytěžit opravdu maximum.

Nejprve namočte čistý látkový kapesník, nebo jiný kus látky, do studené vody. Pak látku pořádně vyždímejte a přiložte ji na bolavé místo. Poté na něj dejte například šátek, nebo froté ručník, který můžete buď zavázat, nebo připevnit spínacím špendlíkem. Zábal se může ponechat na místě po dobu 4-8 minut a může se aplikovat třikrát až čtyřikrát denně.

Co se týče omezení, tento zábal se nedoporučuje používat když:

  • Máte na místě infekci
  • Máte na místě nezahojenou ránu
  • Máte na daném místě ekzém

Také se nedoporučuje nechávat zábal působit přes noc.

V případě, že jste fyzicky aktivní, nebo vás trápí potíže s klouby, nejdůležitějším krokem je dlouhodobé užívání kvalitní kloubní výživy s obsahem kolagenu, vitamínu C, glukosaminu, chondroitinu a dalších pro klouby důležitých látek.

Napsat komentář