Bechtěrevova nemoc a klouby: Jak se projevuje?

Bechtěrevova nemoc je velmi vážné onemocnění, které dovede postiženému člověku dost komplikovat jeho každodenní život. Především kvůli tomu, že napadá hlavně oblast páteře, která je důležitá pro vykonávání širokého spektra běžných denních aktivit. Existuje na tuto nemoc nějaká léčba? A pokud ne, můžete zkusit alespoň nějaké úlevové prostředky?

Lidské tělo s postupujícím věkem trochu chátrá. Je to naprosto normální, protože organismus tak reaguje na opakující se pohyb (třeba při sportu, či při práci) a ani regenerace už není tak svižná, jako tomu bylo v časech mládí.

Je však velký rozdíl, jestli vás občas píchne v kolenou, nebo vás postihne nějaká vážná a prakticky nevyléčitelná nemoc. Mezi největší strašáky nepatří artritida a artróza, ale Bechtěrevova nemoc, která vás může snadno vyřadit z provozu.

Jak ji poznáte? A co se s ní dá dělat?

Co je Bechtěrevova nemoc?

Jak už bylo řečeno, Bechtěrevova nemoc je zdravotní problém, který postihuje hlavně lidskou páteř.  Kromě chronické bolesti pacienti zažívají i četné záněty. V mnoha případech dochází i k formování úplně nových kostí v páteři, což mnohdy vede ke zhoršené mobilitě.

Mezi rizikové faktory se řadí rodinná anamnéza. Co se týče věku, tato nemoc se nejběžněji rozvíjí mezi 20-40 lety. (V té době na sobě můžete zaznamenat první příznaky toho, že se s vámi něco děje.) Udává se, že Bechtěrevovou nemocí trpí hlavně muži, ovšem, vzhledem k tomu, že se její příznaky mohou u pohlaví lišit, je docela možné, že ve skutečnosti jí trpí muži i ženy ve zhruba stejném množství případů.

bechtěrevova nemoc klouby příznaky projevy

Bechtěrevova nemoc a klouby

Bechtěrevova nemoc vám může způsobovat pocit ztuhlosti, takže můžete mít pocit zhoršené pohyblivosti. V pozdějších fázích nemoci pak může docházet ke zhoršenému postoji a k bolesti.

Příznaky a projevy

Nyní se podíváme na to, jak Bechtěrevovu nemoc poznáte. Díky tomu budete vědět, při jakých příznacích byste měli vyhledat svého ošetřujícího lékaře.

Bechtěrevova nemoc se projevuje:

  • Zhoršeným postojem
  • Skloněnými rameny
  • Zhoršeným dýcháním
  • Ztrátou chuti k jídlu
  • Slabou horečkou
  • Ztrátou hmotnosti
  • Únavou
  • Anémií

Zánět se může šířit z páteře dál do těla, takže můžete zaznamenat zánětlivé onemocnění střev, zánět oka a podobně.

Jak probíhá vyšetření?

Když přijdete k lékaři, může vás poslat k revmatologovi, který je specialistou na choroby kloubů a pohybového ústrojí. Ten pak provede sérií vyšetření, která mohou zahrnovat rozbor vzorku krve, rentgen a podobně.

bechtěrevova nemoc léčba vyšetření

Léčba

Bechtěrevova nemoc není léčitelná, takže lékař se bude primárně snažit o to, aby zmírnil její projevy a zpomalil její progresi. Součástí léčby bývá užívání léků. V případě hodně vážných komplikací můžete také podstoupit operaci.

Pokud je nemoc v pokročilém stádiu, specialista vám může doporučit lázně. V takovém případě vám vyplní veškerou potřebnou dokumentaci a doporučí vám všechna střediska, která se na toto onemocnění specializují. V neposlední řadě byste se také měli naučit cviky na protažení, které vám umožní zůstat delší dobu mobilní.

Aby nedocházelo k bolesti kloubů, která může být v mnoha případech opravdu paralyzující, nezapomínejte na pravidelné užívání kvalitní kloubní výživy, která může podpořit jejich přirozenou regeneraci.

Napsat komentář