Artroskopie ramene: Vše, co byste o ní měli vědět

Ať už plánujete svůj den strávit jakýmkoliv způsobem, pokud nehodláte ležet jen na gauči, či v posteli, předpokládáme, že se budete nějak hýbat. Ačkoliv je to žádoucí, při sportu, ale i při běžných denních činnostech můžete přijít k úrazu. Jak se takové zranění řeší? Třeba prostřednictvím artroskopie, která se mimo kolen doporučuje i na úrazy ramene.

Lidské tělo je naprogramované k tomu, aby se co nejvíce hýbalo. Kostra nám pomáhá držet se vzpřímeně. Navíc se na ní upínají svaly a svalové úpony. Pohyblivost neohebných kostí pak zajišťují klouby. Díky nim si zahrajeme golf, tenis nebo si zajezdíme na kole. 

Vlivem stárnutí, nemocí ale i obyčejné nepozornosti si ale můžeme způsobit jejich nepříjemné úrazy. Stačí jen spadnout, nebo se nešťastně pohnout. Jak se ale bolavý kloub v rameni léčí, když se dá do kloubu dostat jenom velmi těžko? Jedním ze způsobů, jak se dostat i do špatně přístupných a stísněných ramenních prostor je artroskopie ramene.

Jak probíhá? A na co vše se máte připravit?

co je to artroskopie

Co je to artroskopie

Artroskopie je speciální metoda, která se nejčastěji používá při málo invazivních chirurgických zákrocích. Ze své podstaty je ideální pro operace kloubů a ramen. Funguje tak, že se kloub naplní speciálním roztokem. Následně se do něj zavede endoskop (tenký optický přístroj). Obsluha endoskopu díky tomu vidí, co se v kloubu přesně děje. Zároveň je možné s jeho pomocí provést operativní výkon.

Tento způsob operace je v porovnání s klasickým otevřeným zákrokem mnohem šetrnější. Především proto, že nedochází ke zbytečnému zásahu do okolních tkání. Lékaři se endoskopem podívají jen tam, kde je to doopravdy potřeba. Díky tomu pacienta čeká mnohem menší bolest a rychlejší rekonvalescence.

Na co se připravit před operací

Ačkoliv jde o velmi šetrný typ zákroku, stále se jedná o zásah do integrity vašeho těla. Proto byste se měli na artroskopii připravit jako na kteroukoliv jinou operaci. V závislosti na typu vašeho problému vám podá nejlepší informace o přípravě lékař. Existuje ale pár tipů, které lze obecně vztáhnout na všechny, kteří se chystají svěřit do rukou chirurgů.

V ideálním případě:

  • Přestaňte několik týdnů až měsíců před operací kouřit
  • S lékařem proberte, jaké všechny léky berete
  • Omezte příjem alkoholu
  • Tělu dodejte dostatek živin (vitamíny, minerály, proteiny, vláknina…)
  • Zkrouhněte, nebo alespoň na přechodnou dobu omezte, prefabrikované potraviny a potraviny s větším množstvím aditiv
  • Se alespoň v rámci možností zdravě hýbejte (leda, že vám lékař doporučí, že pro vás bude klidový režim před operací vhodnější)

Všechny tyto kroky mají přispět k tomu, že se vaše tělo stane o něco odolnější. Také jde o činy, které by měly vést k rychlejší rekonvalescenci kloubu

na co se připravit před operací

Jak probíhá artroskopie ramene?

Mnoho lidí má z operací strach. Často je ale vyvolán tím, že nemáme jasnou představu o tom, co nás čeká. Nyní proto přichází za řadu popis toho, co se s vámi a s vaším ramenem bude během artroskopické operace dít.

jak probíhá artroskopie ramene

Před každým zákrokem je důležité absolvovat profesionální předoperační vyšetření, na základě kterého se ukáže, zda je pro vás vybraný zákrok bezpečný. Když máte tento úkol za sebou a lékař vám potvrdil, že je všechno v pořádku, dostavíte se do zdravotnického zařízení. Jelikož artroskopie často probíhá v celkové anestezii, je potřeba dodržovat pokyny, co a kdy máte naposledy jíst a pít. V závislosti na tom, jaký je váš konkrétní problém s ramenem operace trvá od 30 do 90 minut.

V závislosti na důvodu zákroku během operace dojde k/ke:

  • Odstranění srůstů
  • Odstranění zánětů
  • Odstranění zvápenatělých výrůstků
  • Uvolnění pohyblivosti
  • Ošetření chrupavky
  • Sešití svalů
  • Stabilizaci ramene

Po operaci budete nějaký čas v nemocnici, kde vám bude poskytnutá plnohodnotná pooperační péče.

Následná rehabilitace

Podle toho, jak byl zákrok rozsáhlý můžete zůstat v nemocnici po dobu 1-3 dní. (Čas se může lišit podle toho, zda se u vás objevily komplikace atd.)

rehabilitace po artroskopii ramene

První větší akcí po zákroku je vytažení stehů. K tomu dochází po cca 10-14 dnech. Po prosté artroskopii ramene můžete s rehabilitacemi začít prakticky bezprostředně po opuštění nemocnice. Aby bylo zajištěno, že budete cviky provádět po technické stránce správně, je vhodné se v tomto období spojit s fyzioterapeutem, který je specialistou na pohybové ústrojí. Při větších zákrocích pacient musí nosit ortézu. Rehabilitace pak připadá v úvahu až po jejím úplném sundání. (Což může trvat i měsíc.)

Ve všech případech ale počítejte s tím, že rekonvalescence vám nedovolí takovou úroveň pohybu, na kterou jste byli zvyklí z dřívější doby. Obecně se uvádí, že po artroskopii ramene musíte být v klidovém režimu alespoň 2 měsíce. Někdy dokonce i 3 až 4. Pokud jste byli zvyklí do operace aktivně sportovat, o znovuobnovení fyzické aktivity se nejprve poraďte se svým ošetřujícím lékařem. Ten zhodnotí, jak se vaše rameno hojí a dá vám rady a tipy, které vám budou sedět přímo na míru.

Co z toho plyne? Především to, že bychom na sebe a na své tělo měli dávat pozor. I když je artroskopie ramene relativně jednoduchý zákrok, stále jde o operaci, která vás na dlouhou dobu vyřadí z běžného života. Rozhodně nic nepokazíte, pokud svým kloubům dopřejete (mimo pravidelný pohyb) i dlouhodobé užívání kvalitní kloubní výživy. Jelikož ta dobrá obsahuje látky, které jsou lidským kloubům vlastní, určitě budou mnohem ochotněji spolupracovat.

Napsat komentář