Co způsobuje svalové křeče a jak se jich zbavit?

Stalo se vám někdy, že jste běželi, ale museli jste se zastavit, protože jste dostali křeč do lýtka? Také se vám ale dost možná stalo, že jste v klidu spali, ale nad ránem vás probudila křeč v chodidle. Neobvyklá ale nebývá ani křeč ve stehně či v ruce. Proč ke křečím dochází? A existují na ně nějaké úlevové prostředky?

Křeče nemá nikdo rád, protože způsobují bolest a omezují naši pohyblivost. I tak k nim ale z mnoha různých příčin dochází. Proto je důležité pochopit, z jakého důvodu se objevují, a pak se zaměřit na eliminaci jejich spouštěče. I když se ne všem křečím daří úspěšně předcházet, můžete jejich riziko alespoň přijatelně minimalizovat.

Co vše byste tedy měli o křečích a o obraně proti nim vědět?

Jak se projevuje křeč?

Křeč je bolestivá kontrakce svalu, ke které obvykle dochází samovolně, bez použití naší vůle. Kromě toho, že jsou křeče obvyklé, dají se velmi těžko předvídat. V průběhu křeče se sval nedokáže bez naší pomoci uvolnit, což může být velmi nepříjemné. Křeče se mohou objevit v kterékoliv části těla, například i v podbřišku během menstruace.

Intenzita křeče a její délka se případ od případu různí. Zatímco někdy může trvat jen pár vteřin a může být mírná, jindy trvá delší dobu a její intenzita může být téměř nesnesitelná. Sval v křeči se také pozná podle toho, že je stažený a tvrdší než normálně. Křeč svalu se navíc může i opakovat.

křeče příčiny projevy

Příčiny křečí ve svalech

V některých případech nejsou příčiny křeče známé. U dalších ale rizikové faktory rozpoznat umíme a dá se jim úpravou životního stylu snadno předcházet.

Křeče v nohou

Křeče v nohou mohou souviset s absencí protahování před a po cvičení. Také ale může jít o příznak špatného prokrvení. Dále to může být negativní dopad toho, že v průběhu dne málo pijete, či toho, že máte nedostatek minerálů. (Například hořčíku.)

Křeče v rukou

Kromě všech výše zmíněných důvodů může křeče v rukou způsobit i příliš intenzivní cvičení/zátěž. (Třeba, když nosíte těžké krabice nebo tašky s nákupem.) Pozor si také dávejte na cvičení v teple a na přetížení svalů.

Co pomáhá na svalové křeče?

Minimalizovat riziko křečí lze například tím, že začnete dávat větší pozor na svůj tělesný postoj, který může mít na vznik křečí nemalý vliv. Také zbytečně nepřetěžujte svaly, ale zároveň se udržujte ve zdravé míře fyzicky aktivní. Před každou náročnější pohybovou aktivitou, která může zahrnovat i práci ve skladu, se nezapomeňte rozcvičit. O rychlejší rekonvalescenci po cvičení se následně postará protažení po skončení aktivity.

Kdo by pro sebe chtěl udělat ještě něco navíc, ten by neměl zapomínat na to, že by měl v průběhu dne vypít alespoň 2,5 až 3 litry vody. V teplých měsících či během práce v teplém prostředí (stavba, pekárna, slévárna…) to může být ještě víc.

Pro podporu normálního stavu pohybového aparátu se také hodí dlouhodobé užívání kvalitní kloubní výživy, která by měla obsahovat komplex několika důležitých látek.

co pomáhá na křeče ve svalech

Ve složení dobrého přípravku na klouby a pohybový aparát najdete:

A případně i další látky.

Také vás seznámíme s několika tipy, které mohou podpořit uvolnění svalů během probíhající křeče. Například pomáhá, když sval v křeči začnete jemně masírovat rukou. Pokud je to alespoň trochu možné, také se snažte na sval aplikovat teplo. Může jít o nahřívací polštářek, který přiložíte na bolavé místo, případně o teplou vanu/koupel.

U křečí v nohou také může pomoci, když se špičkou nohy zapřete o podlahu nebo jinou tvrdou plochu, patu necháte ve vzduchu a tlakem donutíte sval, aby se natáhl. Tím lze křeč také snadno odstranit.

V neposlední řadě můžete mít po ruce i speciální mast na namáhané svaly či hořčík ve spreji, jehož aplikace na zatnutý sval by měla také brzy přinést vítanou úlevu.

Napsat komentář