Glukosamin na klouby: Proč a jak ho užívat?

Glukosamin je látka, která se tradičně přidává do doplňků stravy pro udržení normálního stavu pohybového aparátu. Proč se do nich ale vlastně dává? Jelikož se mnoho lidí o specifické ingredience moc nezajímá, dnes si o této zajímavé látce povíme něco trochu víc.

I když z úst odborníků často slýcháme, že před nákupem jakéhokoliv výrobku máme pečlivě studovat jeho složení, ne každý se v něm dokáže perfektně orientovat. To je škoda, protože se kvůli tomuto přístupu ochuzujeme o spoustu vědomostí, které můžeme někdy v budoucnu zúročit. Třeba tak, že přestaneme kupovat předražené doplňky stravy, které nám toho vlastně příliš nenabízí.

A protože se musí vždycky někde začít, dnes se zaměříme na to, kvůli čemu všemu je pro naše tělo důležitý glukosamin, a s jakými dalšími látkami byste ho měli ve složení hledat.

Co je to glukosamin?

Glukosamin je tělu vlastní látka, která vzniká z glukózy náhradou hydroxylové skupiny. V lidském organismu zastává různé funkce, jeho nejdůležitějším úkolem je ale udržování normálního stavu kloubní chrupavky. Právě z toho důvodu se přidává jako důležitá ingredience do doplňků stravy pro podporu pohybového ústrojí.

glukosamin účinky na klouby

Na co je dobrý – účinky

Glukosamin se poměrně běžně spojuje s redukcí zánětů. Dále se může použít i na problémy se zánětem močového měchýře, který může způsobovat pálení a časté močení. Může také najít využití při zvládání zánětlivého onemocnění střev a při zvládání roztroušené sklerózy, která není v současné době léčitelná.

Glukosamin na klouby, kosti a chrupavky

Nejlepší využití má glukosamin v oblasti péče o pohybový aparát, protože se spojuje s udržením jeho normálního stavu.

V první řadě, zánět, o kterém jsme se v tomto článku již bavili, se může nacházet i přímo v kloubech, například kvůli tomu, že organismus napadá své vlastní tkáně. Jeho redukce tedy může přispět ke zmenšení otoku a bolesti, takže už to je velké plus, které je důležité pro normální pohyb.

Dále vám může glukosamin nabídnout i další benefity, mezi které patří:

V některých případech se také může doporučovat na potíže, které souvisí s bolestí a zadrháváním čelistního kloubu. V tomto ohledu nebyl účinek glukosaminu zatím plně prozkoumán, v budoucnu by ale mohli specialisté vědět mnohem víc.

glukosamin užívání kloubní výživa

Jak ho správně užívat?

To, že ve složení nějaké kloubní výživy najdete glukosamin ještě neznamená, že je dostatečně kvalitní. Proto se podíváme na to, na jaké další látky byste se měli ve výčtu všech složek dále soustředit.

V první řadě je důležité říct, že glukosamin by měl být spárován ještě minimálně s chondroitinem a MSM, protože se s těmito látkami podporuje navzájem. (Chondroitin je taktéž přirozenou součástí chrupavek.)

Dále nezapomínejte ani na:

Váš organismus bude určitě těžit i z doplnění vitamínu K2, kterého nemusí být s postupujícím věkem v těle dostatek.

Kolagen ke svému normálnímu vstřebávání potřebuje vitamín C, z toho důvodu je nutné, abyste ho taktéž našli ve složení výrobku. Vápník, vitamín D3 a vitamín K2 zase podporují normální stav kostí, které mohou mít tendenci začít s narůstajícím věkem řídnout. (S tím mají problém hlavně ženy po menopauze.)

Ačkoliv vás kloubní výživa nedokáže vyléčit z chronických onemocnění pohybového ústrojí, může vám nabídnout úlevu od jejich nepříjemných projevů. To ale neznamená, že by kloubní výživu měli používat jen starší a nemocní lidé. Benefitovat z ní budou i fyzicky pracující jedinci a sportovci. S jejím užíváním tedy můžete začít už v mladším věku.

Napsat komentář