Co pomáhá na klouby? 5 tipů pro zdraví a prevenci

Aby nám klouby celý život dobře sloužily, vyžadují, abychom se o ně správně starali. Jelikož ne vždy se tyto důležité informace dozvíte během školního vyučování, dnes si povíme, jak to dělat správně. Pokud jste připraveni, tak můžeme začít.

Klouby jsou důležitou složkou našeho pohybového ústrojí. Kdybychom je neměli, nemohli bychom ohýbat končetiny a vykonávat nejrůznější pohyby. I když jsou klouby celkem odolné a dovedou si poradit i s nárazy na tvrdou podložku, postupem času vás mohou začít bolet.

I když je to naprosto normální jev, kterému se nevyhne téměř nikdo z nás, dost zásadně snižuje kvalitu života. Z toho důvodu je žádoucí, abyste začali o své klouby správně pečovat, a tím pádem jste se udrželi co nejdéle aktivní.

Jak na to?

Co je dobré na klouby – 5 tipů

co pomahá na klouby

Kloubní výživa

Prvním tipem, co na bolavé klouby dobře funguje, je kvalitní kloubní výživa. Jelikož ale na trhu existuje velké množství produktů, možná máte potíže vybrat si ten nejlepší. V první řadě hleďte na to, abyste ve složení našli komplex několika látek, které se doplňují navzájem.

Na etiketě pak hledejte:

A případně i další látky, které podporují normální stav kostí. (Vápník, vitamín K2, vitamín D3…) 

Kvalitní kloubní výživu můžete používat jak souběžně s léčbou již existujících zdravotních problémů (artritida, artróza…), tak preventivně. V neposlední řadě by měli kloubní výživu brát i sportovci, protože v jejich případě se očekává jejich rychlejší opotřebení.

Potraviny pro klouby

Pokud pro sebe chcete udělat ještě něco navíc, pravidelně si dopřávejte kvalitní vývar z kostí, ve kterém je extra kolagen. V úvahu pro vás mohou připadat i želatinoví medvídci. Zaměřit se ale můžete i na potraviny, které se spojují s redukcí tělesných zánětů a s celkovou podporou zdraví. Skvělá je například paprika, maso z lososa, ořechy, ovesné vločky a další.

Pohyb

I když vás mohou klouby opravdu dost bolet, nikdy byste neměli ustrnout a zůstat na místě. Proč? Například kvůli tomu, že během pohybu se klouby promazávají kloubní tekutinou, která je důležitá pro normální pohyb.

Dále se při pohybu protáhnete a podpoříte normální stav svalové hmoty. To je opět velmi zásadní (tím spíš ve starším věku a při zdravotních problémech), protože silné svaly dovedou zafixovat kloub ve správné pozici. Díky tomu se může zmírnit bolest a snížit riziko vzniku úrazů.

Nemusíte běhat maraton, ani trávit mnoho času v posilovně. Začít můžete i obyčejnou chůzí. Případně vyzkoušejte plavání, které neklade velké nároky na váš pohybový aparát.

klouby co pomůže

Zdravá váha

Vaše klouby, a speciálně pak kyčle, kolena a kotníky, trpí ve chvíli, kdy máte nějakou přebytečnou hmotnost. Z toho důvodu je žádoucí, abyste se ji pokusili (zdravým způsobem) snížit. Kromě jiného, nadváha a obezita může podporovat vznik zánětů, které mohou ohrožovat i normální stav pohybového ústrojí.

Flexibilita

Zatímco v mládí dokážeme prakticky i nemožné, s narůstajícím věkem máme s některými druhy pohybu potíže. Nedostatečná flexibilita přitom může vést v budoucnosti k tomu, že si způsobíte úraz, který vaši pohyblivost ještě více omezí, a kvůli kterému zažijete další zbytečné nepohodlí.

Dobrým tipem je tedy protahování, cvičení jógy a rehabilitace/fyzioterapie. Naprostou samozřejmostí by mělo být i to, že při pohybu budete dbát ve zvýšené míře na bezpečnost. V opačném případě se kloub postaví do špatné pozice (to se děje třeba při jízdě na bruslích a při tanci) nebo spadnete, což u seniorů může způsobit nebezpečnou zlomeninu kyčelního krčku.

Napsat komentář