Chondroitin na klouby: Víte, proč ho užívat?

Chondroitin je látka, která se obvykle přidává do doplňků stravy na podporu normálního stavu pohybového aparátu. Na co přesně je ale dobrá? A hodí se ji ještě s něčím kombinovat?

Lidské tělo se skládá z mnoha různých látek, které mají svou důležitou funkci. Například vápník udržuje normální stav zubů a kostí. Kolagen se zase nachází v kůži a v pojivových tkáních. Pak je tu ale mnoho dalších, které dost možná vůbec neznáte. Jednou z nich může být látka, které se říká chondroitin.

I když o něm možná nevíte všechno, faktem zůstává, že bez chondroitinu nelze udržet normální stav kloubů, tím pádem je tedy hodně důležitý pro naši normální pohyblivost.

Pokud jste připraveni o něm vědět víc, v tom případě byste měli pokračovat ve čtení.

Co je to chondroitin sulfát?

Chondroitin sulfát je látka, která je nejvíce zastoupena v mezibuněčné hmotě chrupavky. Ve své podstatě jde o polysacharid, jehož silný záporný náboj osmoticky zadržuje vodu. Díky tomu si může chrupavka uchovat svou pružnost. Často se přidává do kloubní výživy a do doplňků stravy na podporu normálního stavu pohybového ústrojí. Nejčastěji se získává extrakcí chrupavek.

co je chondroitin účinky

Proč užívat chondroitin?

Chondroitin se vyplatí užívat jako doplněk konzervativní léčby při onemocnění kloubů. Také po něm ale můžete sáhnout čistě preventivně, třeba kvůli tomu, že jste fyzicky pracující člověk a chcete svému pohybovému ústrojí dopřát náležitou péči. V neposlední řadě z jeho užívání mohou těžit i sportovci, u kterých se dá očekávat, že u nich zvýšená zátěž přispěje k rychlejšímu opotřebení.

Jak tedy vidíte, po kloubní výživě může sáhnout velké množství lidí, nehledě na jejich aktuální situaci, věk a pociťované potíže.

Jeho účinky na klouby

Mezi největší benefity chondroitinu nepochybně patří jeho působení na klouby. I když je nástup jeho účinků považován za pomalejší (efekt se obvykle dostaví až po cca 8 týdnech), po vysazení jeho účinek nějakou dobu přetrvává.

Tradičně se užívání chondroitinu na klouby spojuje s:

Také se má za to, že pokud budete při svých potížích s artrózou užívat kloubní výživu s obsahem chondroitinu, může to mít pozitivní vliv na rychlost její ztráty. Jelikož ale o tomto předpokládaném mechanismu víme velmi málo, je důležité, abyste nepolevovali v lékařem předepsané léčbě.

jak užívat chondroitin

Chondroitin, glukosamin a MSM

Také je třeba zdůraznit, že samotné užívání kloubní výživy s chondroitinem vás nespasí. Nejlépe fungovat bude hlavně tehdy, když se ho rozhodnete kombinovat s dalšími látkami, které se tradičně spojují s normálním stavem kloubní chrupavky. Jmenovat můžeme například glukosamin a MSM.

Čím víc dalších látek ale ve vybrané kloubní výživě bude, tím lépe. Speciálně, pokud vám dokáže nabídnout i další složky na podporu normálního stavu kloubů, na udržení normálního stavu šlach, kostí a podobně.

Z toho důvodu na etiketě hledejte i:

A případně i další.

Tyto látky pomáhají přispívat k udržení normálního stavu kostí, svalů, šlach i kloubů, takže organismus dostane vše, co potřebuje k udržování normálních tělesných funkcí.

Nezapomínejte také na to, že dlouhodobé užívání kloubní výživy by mělo ve všech případech doplňovat i přiměřeně náročné cvičení, které pomůže promazat klouby kloubní tekutinou, podpořit hustotu kostí a posílit svaly.

Napsat komentář