Kadidlovník (Boswellia serrata): Znáte účinky na klouby?

V předešlých článcích jste se dozvěděli, že kvalitní kloubní výživa by měla obsahovat například kolagen a vitamín C. Také máte poměrně dobrou představu o tom, kvůli čemu všemu je důležitý glukosamin s chondroitinem. Co ale svede takový kadidlovník pilovitý? A z jakého důvodu se stále častěji přidává do přípravků na klouby? Pokud o něm chcete vědět víc, v tom případě byste měli pokračovat ve čtení našeho dnešního článku.

Rostlinná říše je velice pestrá. Když se rozhlédneme kolem sebe, v parku nebo v lese najdeme bylinky, které se používají na nachlazení, na podporu růstu vlasů nebo na podporu plodnosti a potence.

Co se týče podpory zdraví pohybového aparátu, nejčastěji jsme zvyklí na to, že bylinky se používají hlavně jako mazání nebo komplex, který se přidává do uvolňující koupele po fyzické námaze. (Oblíbená je například arnika, máta, konopí, koňský kaštan a další.)

Jedna bylinka se ale v poslední době celkem často nachází na etiketách výrobků na podporu normálního stavu kloubů. Je jí (pro mnohé málo známá) boswellia.

Jelikož rozhodně ničemu neuškodí, když se o pozitivních účincích jednotlivých složek dozvíte něco víc, dnes se detailněji zaměříme na to, proč dát kadidlovníku pilovitému ve své životosprávě šanci.

Co je to Kadidlovník pilovitý?

Kadidlovník pilovitý, nebo také boswellia serrata, je vzácný strom/keř, který dosahuje výšky mezi 2-8 m. Jeho domovem je především Indie a Afrika. Zajímavostí je, že jedním z produktů tohoto stromu je kadidlo, které se v mnoha zemích používá při náboženských rituálech. Extrahovaný olej se dále může používat i pro účely aromaterapie. V současné době se používá jak v tradiční lidové medicíně, tak ve volně prodejných doplňcích stravy, často pak v těch, které podporují normální stav pohybového aparátu.

kadidlovník účinky

Nejlepší účinky boswellie

Kadidlovník pilovitý má široké spektrum využití. Například se začíná spojovat s možným použitím na astma, které lidem často způsobuje potíže s dýcháním. Pokus z roku 2015, který trval po dobu několika týdnů, u lidí s mírným a středně těžkým astmatem sledoval četnost používání inhalátoru. Lidé, kteří používali boswellii po něm sahali zhruba o polovinu méně často.

Kadidlovník pilovitý se v některých případech také skloňuje v souvislosti s redukcí zažívacích potíží, které se spojují se záněty střev. V neposlední řadě také může mít pozitivní vliv na podporu normální hladiny cholesterolu, který může mít negativní dopad na vznik chorob kardiovaskulárního systému.

Klouby a pohybový aparát

Nejlepší účinky nám však dovede kadidlovník pilovitý nabídnout v kontextu podpory zdraví pohybového aparátu. Vzhledem k tomu, že se mu připisují protizánětlivé účinky, může omezovat riziko vzniku zánětů v kloubech, které mohou způsobovat otoky, bolest a horší pohyblivost.

Kadidlovník pilovitý také může přinášet úlevu lidem, kteří trpí nevyléčitelnou artrózou, jež se spojuje s pozvolným úbytkem chrupavky.

boswellia klouby účinky

Jak kadidlovník užívat?

Kadidlovník pilovitý můžete užívat a používat mnoha různými způsoby, nejlepší ale samozřejmě bude, když nebudete experimentovat a sáhnete po kvalitní kloubní výživě, která ho kombinuje s dalšími důležitými látkami, jež jsou klíčové pro normální stav kostí, svalů, šlach, kloubů a chrupavek.

Kromě boswellie se ve výživě snažte hledat i:

A další.

Také myslete na to, že kloubní výživa by se měla brát minimálně po dobu několika měsíců, protože některé látky mohou mít pozvolný nástup účinků (glukosamin, chondroitin…). Po jejich vysazení ale jejich účinek nějakou dobu přetrvá.

Kloubní výživa vás také nevyléčí z chronických chorob pohybového aparátu, může vám ale pomoci zvýšit kvalitu života.

Napsat komentář