Co pomáhá na bolest zad + nejčastější příčiny

Chronická bolest zad v naší společnosti postihuje obrovské množství lidí. Také se u vás ale může objevit akutní bolest zad, která může souviset s vaší pracovní náplní či úrazem. Co vše může za bolestí v zádech být? A jaké existují úlevové prostředky, které můžete v případě nutnosti vyzkoušet?

Bolest zad v bedrech zažije čas od času každý. Například po dlouhém sezení v nesprávné pozici a při nošení a zvedání těžkých břemen. Bolest zad dole ale není tím jediným, co vás může trápit. Objevit se může například píchání a řezání v jednom konkrétním místě. Problém vám může dělat i horní část zad, která se navíc může i viditelně zakulacovat.

Zatímco mírnou bolest zad dovede většina z nás ze své mysli alespoň na chvíli vytěsnit, existují opravdu bolestivé a velmi vážné stavy, které vám mohou znemožnit vaše normální denní fungování a snadno vás upoutají na lůžko.

Co patří mezi nejčastější spouštěče bolesti? A jak na ni?

Nejčastější příčiny bolesti zad

U bolesti zad spočívá největší komplikace v tom, že ji mohou způsobovat jak záda, tak konkrétní orgány. Některé druhy bolesti zad mohou poukazovat na srdeční infarkt, jindy zase může jít o projev bolesti ledvin. Jinak také bolí záda kvůli špatnému tělesnému posedu a postoji, kvůli špatně zvolené matraci nebo pracovní židli, kvůli častému nošení těžkých břemen (a to třeba i jen na jedné polovině těla, viz nošení těžkých kabelek a dětí) a podobně.

Může jít ale například i o:

A o mnoho dalších věcí, včetně pokročilé osteoporózy, v jejímž průběhu dochází k úbytku kostní hmoty, ke zlomeninám i při malém traumatu a k postupnému zmenšování postavy. Jak tedy můžete vidět, ani obyčejnou bolest zad se nevyplatí podceňovat.

bolest zad v kříži příčiny

Bolest zad v kříži

Bolest zad v kříži může upozornit na problém s vyhřezlou ploténkou. Také ale může jít o natažení svalů a vazů. Pozor byste si měli dát především na shrbený postoj a posed a na zvedání těžkých břemen. V neposlední řadě se zkuste zamyslet nad tím, jestli nemáte lordózu, kvůli které by mohlo v oblasti bederní páteře docházet k nadměrnému zatížení.

Bolest zad mezi lopatkami

U bolesti zad mezi lopatkami, zvlášť, pokud přišla náhle, může jít skutečně i o infarkt. Z toho důvodu se opravdu snažte sledovat i jeho další doprovodné příznaky, díky kterým dokážete včas vyhledat lékařskou pomoc. Také ale opět může jít o špatný postoj a posed, o nošení těžkých tašek, dětí a podobně, o počínající Bechtěrevovu nemoc a mnoho dalších věcí.

Poněkud překvapivě se může bolestí zad mezi lopatkami projevovat i blokáda v oblasti žeber nebo bolest žlučníku, která se může do těchto míst přenášet.

Jak si ulevit od bolesti zad?

jak si ulevit od bolesti zad

Léky na bolest zad

V případě, že dojde k vyhřeznutí ploténky nebo k jinému akutnímu stavu, kvůli kterému se nemůžete plnohodnotně hýbat, může vám lékař aplikovat obstřik, který dovede ulevit od bolesti a může vám pomoci rychle vrátit pohyblivost. Tato varianta ale není dostupná pro každého. V případě chronických chorob, mezi které patří artritida, artróza, osteoporóza a podobně, pak může lékař doporučit užívání léků, které omezují bolest a záněty.

Cviky na bolest zad

Vyhýbat se nemusíte ani cvikům na bolest zad, ovšem, za předpokladu, že víte, které máte zkusit. Některé totiž nemusí být pro váš druh bolesti vhodné a mohli byste si jimi ještě nečekaně ublížit.

V případě, že s pohybem teprve začínáte a potřebujete se dostat trochu do formy, překvapivě vám může pomoci i obyčejná chůze. V jejím průběhu se však snažte o správné držení těla. V některých případech může chůze dokonce zmírnit bolest spodní části zad.

Dále vám může pomoci, když si lehnete na záda, přitáhnete obě kolena směrem k hrudníku, ke kterým pak předkloníte hlavu, abyste cítili mírné protažení. V této poloze byste měli vydržet alespoň 20 vteřin. Opakujte desetkrát. Uškodit vám nemůže ani velmi lehké protahování, které vám pomůže zmírnit svalovou tenzi. Pokud ale bolest přetrvává, rozhodně není na škodu se objednat na fyzioterapii.

Masti na bolest zad

Hodně nápomocné mohou být i masti na bolesti zad, které mohou mít chladivý, nebo naopak hřejivý účinek. Nejčastěji lidé sahají po mastech s arnikou, mentolem, koňským kaštanem, konopím a podobně. Některé speciální masti také mohou mít mírně znecitlivující a protizánětlivé účinky (typicky třeba ibalgin gel/krém). Pokud jde tedy pouze o mírnou bolest, aplikace by měla stačit na to, abyste se mohli po dobu několika hodin věnovat důležitým nebo oblíbeným aktivitám.

Jak na prevenci?

S prevencí bolesti zad vám může pomoci výběr správných bot, které mohou významně ovlivnit váš tělesný postoj. Také mějte dobrou pracovní židli (pokud nemáte, existují speciální válce a balanční pomůcky, díky kterým si ji můžete upravit) a kvalitní matraci, ze které vás každé ráno nebudou bolet záda. Hodně důležitý je i pravidelný pohyb, který by se měl doplnit o protahování.

V neposlední řadě také nezapomínejte na dlouhodobé užívání kvalitní kloubní výživy, která obsahuje látky, které jsou důležité pro podporu normálního stavu pohybového aparátu. Patří mezi ně například vitamín C, kolagen, glukosamin, chondroitin, MSM a kadidlovník pilovitý. Velkou výhodou je to, že kloubní výživa se dá užívat v jakémkoliv věku, takže po ní mohou sáhnout jak senioři, tak fyzicky pracující lidé a sportovci.

Napsat komentář