Vitamín D3: Jaké má účinky na klouby a kosti?

Čím dál častěji se ve veřejném prostoru zmiňuje, že velké procento lidí má nedostatek vitamínu D3. To je velmi důležitá informace, protože tento vitamín, který si tělo dovede do určité míry vytvořit ze slunečního záření, má vliv nejen na náladu a na imunitní systém, ale i na stav kostní hmoty. Co vše byste o něm měli vědět? A jak ho doplnit, pokud na slunce nemůžete chodit?

Lidské tělo potřebuje ke svému normálnímu prospívání široké spektrum různých látek, které se společně starají o to, aby organismus šlapal jako dobře namazaný stroj. Mnohé vitamíny přitom mají širší spektrum účinků, takže se mohou postarat jak o pohybový aparát, tak o to, aby vás při nejbližší příležitosti neskolila nějaká nepříjemná infekce. A to je právě případ vitamínu D3, kterého má mnoho našinců ve svém těle málo.

Zároveň možná budete trochu tápat, protože kromě vitamínu D3 možná ještě znáte vitamín D2 a nejspíš se ptáte, jaký je mezi nimi rozdíl. (Pokud vůbec nějaký.)

Pokud vás tedy vše o tomto vitamínu zajímá, pak byste určitě měli pokračovat ve čtení následujících několika odstavců.

Co je to vitamín D3?

Vitamín D3 je vitamín skupiny D. Do této kategorie spadá i již zmíněný vitamín D2. Vitamínu D2 se říká ergokalciferol a vitamínu D3 se říká cholekalciferol. Někteří odborníci se domnívají, že vitamín D3 je kvalitnější než vitamín D2, z toho důvodu ho poměrně často přidávají do volně prodejných doplňků stravy na imunitu a na podporu normálního stavu pohybového aparátu.

Vitamín D3 je rozpustný v tucích, což znamená, že byste měli pečlivě hlídat jeho přijaté množství. Jelikož ho při nadbytku organismus nevylučuje z těla močí, může dojít k předávkování.

Zajímavostí je také to, že organismus si dovede vitamín D vyrobit svépomocí při pobytu na slunci. V takovém případě není možné se jím předávkovat. Na druhou stranu, dlouhodobý pobyt na slunci bez patřičné ochrany, která může jeho vytvořené množství snižovat, zvyšuje riziko vzniku rakoviny kůže.

co je vitamín d3 účinky

Jeho nejlepší účinky

Jak už bylo řečeno, vitamín D3 je velmi důležitý pomocník, který se stará o normální stav imunitního systému. Pokud tedy chcete tělo chránit před sezónními infekcemi, spolu s vitamínem C je tedy vhodné užívat i déčko.

Dále vám může nabídnout:

  • Podporu normální tělesné hmotnosti
  • Podporu normální nálady
  • Podporu normálního krevního tlaku

Vitamín D3 na kosti a klouby

Nejznámějším benefitem dlouhodobého užívání vitamínu D3 je podpora normálního stavu pohybového aparátu. Vitamín D3 spolu s vitamínem K2 a dalšími látkami (jako je například vápník, hořčík a kolagen) přispívá k normálnímu stavu kostní hmoty. Vlivem stárnutí, životního stylu a hormonální činnosti (například po menopauze) často dochází ke ztrátě normální hustoty kostní hmoty, což vede ke zvýšenému riziku osteoporózy a komplikovaných zlomenin kostí i po menším traumatu.

Vzhledem k tomu, že řídnutí kostí nemusíte dlouhou dobu vůbec zaznamenat, je tento problém velmi nebezpečný. (Všimnete si totiž něčeho až ve chvíli, kdy je pozdě.) Z toho důvodu je klíčové nezanedbávat prevenci a pracovat na každodenním dostatečném přísunu všech výše uvedených látek.

vitamín d klouby užívání

Jak správně užívat vitamín D3?

Jak už bylo uvedeno výše, vitamín D3 si dovede organismus vytvořit po dostatečně dlouhém pobytu na slunci (cca 10-20 minut denně). Jenže, ne všichni lidé jsou pohybliví, mnozí jsou upoutáni na lůžko bez možnosti jít na krátkou procházku.

Dalším negativem je již jednou zmíněné riziko rakoviny kůže, která může být v krajních případech i smrtelná. Rakovina kůže vzniká poté, co je tělo vystaveno nadměrnému slunečnímu záření. Pokud však použijete ochranný prostředek proti slunci, vitamínu D3 se nevytvoří dostatek. V neposlední řadě, intenzita slunečního svitu není v našich končinách po celý rok stejná, takže v některých měsících (typicky v zimě) můžeme mít vitamínu D málo.

Z toho důvodu je moudrou volbou dlouhodobé užívání kvalitní kloubní výživy, která kromě vitamínu D3 obsahuje i další látky, jež podporují normální stav kostí, svalů a kloubů.

Patří mezi ně:

Proto se snažte všechny tyto látky najít ve složení vybraného výrobku. Podle toho poznáte, že je kvalitní a nabídne vám co možná nejkomplexnější péči.

Napsat komentář