Co pomůže na bolest kyčle a kdy je na vině artróza?

Stalo se vám někdy, že vás z ničeho nic rozbolela kyčel a neznali jste důvod? Kromě toho, že vás může tato skutečnost stresovat při vykonávání každodenních úkolů, občas vzbuzuje i strach. Především proto, že naše mysl má tendenci si vždy představovat nejčernější scénáře. Co vše se může za bolestí kyčle skrývat? A jaké prostředky vám od ní mohou ulevit?

Každý z nás by si přál zůstat aktivní až do vysokého věku. Jenže, ne všichni mají to štěstí, aby se jim něco takového nakonec povedlo. Mnohem častěji se setkáváme s chronickými chorobami pohybového ústrojí, které člověku způsobují bolest. Potíže můžete mít i po úrazech, kvůli kterým pohybový aparát nefunguje tak, jako předtím.

Na druhou stranu, to, že je něco složité ještě neznamená, že bychom o to neměli alespoň usilovat. Také je vhodné obrnit se trpělivostí a odhodláním, protože i aktivní senioři musí čas od času překonávat ztuhlost a bolest kloubů, včetně té, která postihuje kyčle.

Jelikož kyčle patří k důležitým, avšak i k citlivým kloubům, níže se podíváme, co bolest kyčle může signalizovat a jak můžete o jejich zdraví a pohyblivost správně pečovat.

Jak se projevuje bolest kyčle?

Jak o sobě dává vědět bolest kyčle může záviset na tom, jaký konkrétní typ problému vás trápí.

Například bolest kyčle po delší době neaktivity (například po probuzení) může signalizovat revmatoidní artritidu. Pokud je kloub teplý na dotek, je kolem něj otok a máte teplotu, může jít naopak o infekci kloubu. Když se bolest objeví náhle a nemůžete nic dělat, je docela dobře možné, že jste utrpěli zlomeninu kyčelního krčku.

vystřelující bolest kyčle příčiny při spaní

Bolest kyčle při spaní na boku

Jednou z možných příčin tohoto problému může být například bursitida, což je termín, který označuje zánět tíhového váčku. Ten je naplněn tekutinou a když se zanítí, může začít bolet. Bursitida se dá léčit, může se ale v průběhu času vracet. Při spaní na boku se může ozvat i zánět šlach. Vyloučit nelze ani úraz či těhotenství u žen (v průběhu kterého kyčle taktéž velmi často bolí).

Bolest zad vystřelující do kyčle

Opět může jít o jeden z příznaků nějakého úrazu, ke kterému jste se dopracovali v průběhu svých každodenních aktivit. Také ale může jít o svalové napětí či o poškození některého z nich. (Sval se nemusí poškodit celý, může se v něm udělat například menší trhlina.)

Mezi další nepříjemné potíže, se kterými se lze v běžné populaci poměrně často setkat, patří skřípnutí nervu v zádech, který nás může trápit i po dobu několika dní. Znát také určitě budete i uhnutou zádovou ploténku.

Nejčastější příčiny bolesti kyčelního kloubu

Kdybychom si to měli nějak shrnout, kyčelní kloub může být sužován širokým spektrem problémů, z nichž některé jsou pouze krátkodobé.

Na vině může být:

  • Zlomenina
  • Bursitida
  • Zánět šlach
  • Revmatoidní artritida
  • Úraz a přetížení svalů
  • Těhotenství

Určitý vliv také může hrát nadváha. Nezapomeňte na to, že nadváha má negativní vliv i na kolenní klouby, které nesou váhu celého těla. Pokud je zatížení kyčlí a kolen příliš vysoké, objevit se může chronická bolest.

Technicky vzato vás mohou kyčle a nohy obecně bolet i kvůli tomu, že máte ploché nohy. V takové chvíli pro vás může přicházet v úvahu pořízení ortopedických vložek do bot a speciální ortopedické obuvi, která vám může pomoci ulevit od každodenní bolesti.

Artróza

Vážný problém pro zdraví kyčlí představuje artróza, která může postihnout jeden a více kloubů v těle. Tato nevyléčitelná nemoc poškozuje kloubní chrupavku, kvůli čemuž následně vzniká nepříjemné tření, ztuhlost a bolest. Její výskyt v populaci se poměrně často zvyšuje spolu s věkem. Tato nemoc může v krajních případech vést až k invaliditě.

léčba prevence bolesti kyčle co pomůže

Léčba a prevence

Naše klouby potřebují pro své normální fungování správně namíchaný koktejl. V první řadě je důležité už v produktivním věku užívat kvalitní kloubní výživu s obsahem většího počtu látek, které přispívají k tomu, aby byly naše klouby v co možná nejlepší kondici. Užívat ji mohou například lidé, kteří mají fyzicky náročnou práci, pracují na počítači či sportují. Hodí se také pro seniory. Ačkoliv nedokáže vyléčit artrózu a artritidu, obsažené složky mohou podpořit konzervativní způsob léčby a mohou přispět k co nejdelší a co nejméně problematické pohyblivosti.

Kvalitní kloubní výživu poznáte podle toho, že v jejím složení najdete:

A další látky, jako je například vitamín D, vitamín K a vápník.

Pokud je bolest kyčle způsobena úrazem, je moudré, když si naordinujete fyzický klid a necháte tělo, aby se pořádně zahojilo. Před fyzickou aktivitou a prací se také nezapomeňte rozcvičit a nenakládejte si toho na sebe víc, než kolik toho reálně dokážete zvládnout.

Také pomáhá pravidelný a správně zvolený pohyb. Pro klouby je šetrná například chůze a plavání. Potíže se zády a pohybovým aparátem může pozitivně ovlivnit i fyzioterapie. Jak tedy vidíte, bezproblémový pohyb máte prakticky na dosah.

Napsat komentář