Proč vzniká bolest svalů a jak se jí zbavit?

Pravidelně vás sužuje chronická bolest svalů, ale nemáte nejmenší tušení, co by se za ní mohlo skrývat? Případně k bolesti dojde náhle a zcela vás paralyzuje? Nemusí jít o pouhou svalovou únavu, ale klidně i o vážnější úraz nebo zánět. Jaká příčina bolesti svalů je úplně nejčastější? A co se s ní dá dělat?

Svaly a jejich normální funkce je pro lidské tělo velmi důležitá. Pokud nejsou dostatečně silné, přepínáme je nebo jsme neopatrní, může dojít k jejich přetížení a s tím spojeným úrazům, po kterých už nemusí být jejich funkce zcela perfektní.

I když se většinou během každodenního života nedostáváme do rizikových situací, jednoho dne si můžeme dávat menší pozor. Vlivem nehody, pádu nebo neúměrného posouvání osobních hranic (například v posilovně) se může stát, že vám nějaký konkrétní sval, nebo jejich skupina, vypoví na nějaký čas službu.

Co znamená bolest svalů?

Bolest svalů nebývá ve většině případů způsobena vážným problémem. Vliv na ni může mít například způsobený stres, tenze nebo přetažení. Bolest navíc nemá tendenci postihovat svaly celého těla, ale buď jen jeden sval, nebo menší svalovou skupinu, což může souviset s typem pohybové aktivity.

Někdy pak také může dojít ke svalové bolesti v době vážnější nemoci. Tento jev budou někteří znát třeba při onemocnění chřipkou, během které člověka bolí celé tělo a cítí každý sval.

Její nejčastější příčiny

bolest svalů po cvičení příčiny

Bolest svalů po cvičení

V průběhu cvičení jde nejen o spalování přebytečných kalorií, ale také o budování nové aktivní svalové hmoty, která nám propůjčuje odolnost a sílu. V průběhu pohybové aktivity se ve svalech vytváří trauma, ze kterého se potřebují regenerovat. Spolu s tím potřebují i dostatečný přísun bílkovin, aby mohly růst. Bolest po cvičení je tedy považována za normální jev. Samozřejmě ale dávejte pozor na nesnesitelnou a ostrou bolest, která se může projevit ještě v průběhu pohybové aktivity. V takovém případě průběh situace naznačuje, že jste si mohli při cvičení sval poranit.

Zánět v těle

Jak už bylo uvedeno výše, bolest svalů může způsobit i probíhající zánět v těle. Může jít o již zmíněnou chřipku. Někdy ale stačí i jen obyčejné nachlazení. V neposlední řadě byste si měli dávat pozor i na lymskou boreliózu, kterou přenáší infikovaná klíšťata. Pokud tedy v letních měsících pravidelně sportujete v otevřené přírodě, používejte repelent, snažte se vyhnout nezpevněným cestám a průběžně se kontrolujte, zda s vámi klíště neodešlo domů.

Úraz

Když pomineme natržené svaly, svalovou bolest mohou způsobovat i úrazy a záněty vazů, které upínají svaly ke kostem a kloubům. Také si dávejte pozor na opotřebení svalů jak v práci, tak během oblíbených sportovních aktivit. Tím spíš, pokud nemáte dobře zvládnutou techniku, průběžně neodpočíváte, neděláte si pravidelnou rozcvičku a pravidelně opakujete jednotvárný pohyb.

co pomůže na bolest svalů

Co pomůže na bolavé svaly?

Pokud jde o bolest svalů, která souvisí s fyzicky náročným zaměstnáním nebo se sportovní aktivitou, tělu dopřejte pravidelné užívání kvalitní vícesložkové kloubní výživy, jež podpoří normální stav kostí, kloubů, svalů i šlach.

Že jste si vybrali správně poznáte na základě toho, že ve složení vedle sebe najdete látky jako kolagen, MSM, glukosamin, chondroitin, vitamín C, kadidlovník pilovitý a další vitamíny a minerály.

Dále pomáhá, když bolesti přizpůsobíte svůj denní program. Například není vhodné bolavý sval dále zatěžovat. Raději si naordinujte klidový režim a sval nechte odpočívat. Bolest a otok dále může redukovat přiložený studený obklad. Je-li za bolestí pouze únava, místo chladu zkuste na svaly aplikovat teplo. Skvělý je třeba nahřívací polštářek nebo teplá vana.

Dále může pomoci:

  • Jemná masáž
  • Aplikace volně prodejné masti na svaly (například s mentolem a arnikou)
  • Užití léku na bolest
  • Fyzioterapie

V případě, že si nejste v první chvíli jistí tím, zda je za bolestí únava, nebo poškození svalu, sledujte, jak se bude situace dál vyvíjet. Pokud ani přes všechna opatření nedojde ke zlepšení vašeho problému, případně se jeho projevy naopak zhoršují, co nejdříve se objednejte k lékaři. Nelze vyloučit, že půjde o vážnější úraz, který může vyžadovat náročnější způsob léčby a pracovní neschopnost.

Aby se tento problém již neopakoval, nepřeceňujte své síly a také před prací a cvičením nezapomínejte na rozcvičku.

Napsat komentář