3 tipy, jak zlepšit pohyblivost a flexibilitu kloubů

Bez dobře pohyblivých kloubů bychom toho v životě asi mnoho neudělali. Jenže, vlivem různých faktorů, mezi které patří i dlouhodobé nemoci pohybového ústrojí, se můžeme s tímto ideálem rozloučit. Co vše má na pohyblivost a nepohyblivost kloubů vliv? A dá se opět podpořit jejich flexibilita?

I když mají lidské klouby určité limity, za které je jejich mechanika nepustí (například není možné otočit koleno kolem celé své osy), i tak nám ale jejich běžná funkce mnoho věcí usnadňuje. Vlivem různých faktorů ale může dojít k neštěstí – najednou se něco někde zadrhne a zjistíme, že kloub na nějakém konkrétním místě odmítá dělat to, co dřív. A to je problém.

Někdy může být tato komplikace, která nás omezuje v každodenním životě, pouze dočasná. Také ale může dojít k dlouhodobému/trvalému omezení pohyblivosti, které se může spojovat i s dalšími potížemi, kvůli kterým pohybový aparát nefunguje tak, jak by správně měl.

Co vše má potenciál tuto komplikaci způsobovat? A můžeme nějak podpořit flexibilitu již problémového kloubu?

flexibilita kloubů

Příčiny snížené pohyblivosti

Ke snížené pohyblivosti může dojít z mnoha různých příčin, které ani nemusí přímo souviset s kloubem. Problematický může být například i otok kolem kloubu, problém se svalem či s vazem a podobně. 

Na pohyblivost a flexibilitu kloubu může mít vliv:

A mnoho dalších věcí, včetně svalové dystrofie. Najít skutečnou příčinu vašeho problému tedy nemusí být vždy úplně snadné. V případě skutečně hodně vážných potíží rozhodně není na škodu navštívit specialistu, který se na problematické místo podívá a nastaví správný způsob léčby.

3 tipy, jak zlepšit pohyblivost

Protahování

Pokud vaše klouby nepracují tak, jak by správně měly, nelze očekávat, že hned zvládnou nějaké náročnější cvičení. Mnohem moudřejší bude, když nejprve zvolíte lehké protahování, díky kterým se klouby uvedou do pohybu, ale zároveň nedojde k jejich nežádoucímu přetížení. Vhodné je například statické protahování, jehož délka by měla být minimálně 30 vteřin. Před náročnější fyzickou aktivitou však pro vás bude lepší dynamické protahování a zahřátí. (V podstatě taková rozcvička.)

Cvičení

Také můžete vyzkoušet speciální cviky na flexibilitu a mobilitu, které mohou taktéž podpořit vaše pohybové schopnosti. Velkou výhodou řady základních cviků je to, že k nim prakticky nic nepotřebujete a můžete je vykonávat i doma.

Dobrým tipem je třeba cvičení na zlepšení flexibility kotníku. Stoupnete si vedle zdi a jednou rukou se o ni opřete pro zajištění větší stability. Pomalu se pohupujte dopředu na prsty u nohou a dostaňte se do polohy na špičce. Následně se pomalu houpejte zpět na paty a zvedněte prsty na nohou ze země. Opakujte desetkrát.

Kdo má potíže s krční páteří a bolestí zad, třeba kvůli dlouhé práci na počítači, ten může bez větších potíží vyzkoušet i cviky na uvolnění krku. Pohodlně se posaďte nebo stůjte s rukama na klíně. Nakloňte hlavu na jednu stranu, dokud neucítíte natažení. Pomalu otočte hlavu dopředu, abyste přiblížili bradu k hrudi, bez bolesti jděte jen tak daleko, jak jen můžete. Pokračujte v otáčení hlavy na druhou stranu, dokud neucítíte natažení na opačné straně krku.

Udělejte 3 půlkruhy, pohybujte se pomalu a plynule.

Dobrým druhem cvičení na získání flexibility je pak jóga a trochu náročnější Pilates. Vzhledem k tomu, že některé druhy cvičení jsou vhodné i pro seniory a pro osoby s horší pohyblivostí, ve svém okolí vyhledejte skupinové lekce, kde na vás bude dohlížet zkušený lektor.

jak zlepšit pohyblivost kloubů

Kloubní výživa

Velmi zásadní je pro podporu normálního stavu pohybového ústrojí i vícesložková kloubní výživa. Takový doplněk stravy obsahuje jak látky, které se přirozeně nachází v těle, tak bylinky a další složky, které podporují normální stav kostí, chrupavek a kloubů.

V záplavě kloubních výživ na trhu poznáte tu dobrou díky tomu, že v jejím složení najdete chondroitin, glukosamin, MSM, kolagen, vitamín C, boswelii a další vitamíny (například vitamín D a K). Také nezapomínejte na to, že aby byla kloubní výživa skutečně funkční, její užívání vyžaduje pravidelnost.

Napsat komentář