Bolest ramene vás může překvapit jako blesk z čistého nebe. Když se však začnete trochu zajímat o její možné příčiny, často nakonec zjistíte, že jste jen delší dobu ignorovali její varovné příznaky. Co se může za tímto problémem skrývat? A jaká existují dostupná řešení?
Nikdo z nás nemá rád, když ho něco bolí. I přesto se však musíme s takovým problémem běžně potýkat. Zatímco někoho normálně bolí hlavně kolena, kyčle nebo prsty na rukách, nespočet lidí má potíže i s ramenním kloubem, který je důležitý pro normální pohyblivost horní poloviny těla.
Ne vždy je bolest ramene způsobena dlouhodobým onemocněním. Určitou roli může hrát například úraz, ke kterému jste přišli v průběhu svého oblíbeného sportu či v průběhu cestování automobilem či městskou hromadnou dopravou.
Jak se projevuje bolest ramene?
Jedním z prvních možných příznaků toho, že s vaším ramenem není všechno v naprostém pořádku, je snížená pohyblivost ramenního kloubu. Rameno může zamrznout v určité poloze a dál vás už jednoduše nepustí. A pokud ano, tak jedině přes zjevnou ztuhlost a bolest. Také se podívejte, zda je ramenní kloub ve správné poloze, protože vlivem vážných úrazů může (například) dojít k jeho vykloubení. Problém může dále prozradit i viditelný otok a ztráta síly v ruce.
7 nejčastějších příčin
I když to v očích řady lidí nemusí vypadat moc pravděpodobně, mezi možné důvody, proč máte s ramenem potíže, patří zlomenina. Především, pokud k ní dojde v oblasti klíční kosti, která pomáhá udržovat ramenní klouby ve správné poloze. Tento problém může nastat například při nehodách a úrazech.
Ani trochu příjemné není ani vykloubení ramene, ke kterému může dojít třeba při sportovní aktivitě. Stačí už to, když překonáme limit pohyblivosti ramene. Kloub pak jednoduše vyskočí ze svého pouzdra, což způsobuje problémy s jeho pohyblivostí a bolest.
Pozor byste si měli určitě dát i na poškození kloubní chrupavky, k čemuž může opět dojít při nejrůznějších úrazech. Případně se k tomuto stavu lze dopracovat i tak, že vykonáváte jeden pohyb stále dokola.
Dále vás může trápit:
- Bursitida (zánět tíhového váčku)
- Zamrzlé rameno (následkem adheze)
- Chronické onemocnění pohybového ústrojí (revmatoidní artritida, artróza…)
- Infarkt (ano, i v jeho průběhu vás může bolet rameno)
Co pomůže při bolesti ramene?
Bolest ramene se řeší podle toho, co ji vyvolalo. Je jasné, že zlomenina klíční kosti vyžaduje úplně jiný postup, než například vykloubené rameno. Některé postupy však mohou být podobné.
Nejprve se lékař podívá, zda došlo k posunutí kloubu mimo kloubní pouzdro, na to, zda někde není patrná zlomenina či zda se v rameni neudělal zánět. A pokud ano, zjistí, zda náhodou není bakteriálního původu a je možné na něj nasadit léčbu antibiotiky.
Mezi další způsoby léčby, které vám mohou trochu ulevit, patří:
- Klidový režim
- Užívání léků proti bolesti
- Přikládání studeného obkladu
V případě, že máte chronické onemocnění pohybového aparátu, je hodně důležité, abyste se udrželi co nejdéle mobilní. S tím vám pomohou speciální rehabilitační cviky, které se naučíte na fyzioterapii, a které vám pomohou bezpečně kloub rozhýbat, aby mohl být co nejlépe funkční v průběhu dne.
V některých případech může přicházet v úvahu i tejpování, to by měl ale taktéž vždy provádět zkušený fyzioterapeut. Pokud totiž tejp nalepíte špatně, mohou se vaše problémy a bolesti během pohybu ještě zhoršit. V případě, že vás bude odborník učit, jak tejp správně nalepit, věnujte učení z výše uvedených důvodů skutečně plnou pozornost.
V neposlední řadě také nezapomínejte na pravidelné užívání kvalitní vícesložkové kloubní výživy.
V jejím základu byste měli určitě najít:
Výhodou kloubní výživy je to, že je vhodná nejen pro lidi, kteří již potíže s klouby mají, ale i pro sportovce a pro fyzicky pracující, kteří si přejí pečovat o svůj pohybový aparát.